لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۲۲

وضعیت هشدار در مورد خطرات تروریستی در اروپا ادامه دارد


وضعیت هشدارآمیز در کشورهای اروپایی، در پی حملات دو هفته پیش در پاریس و نیز بازداشت‌ها و عملیات پلیس در کشورهای مختلف آن، ادامه دارد و قرار است وزیران خارجه اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، در مورد افزایش همکاری‌ها علیه تروریسم دیدار کنند.

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز ۲۹ دی ماه در بروکسل، بلژیک، گرد هم می‌آیند تا در مورد افزایش همکاری‌ها علیه مواردی مانند بازگشت شهروندان رادیکال شده از عراق و سوریه به آن قاره، مذاکره کنند.

۱۲ فوریه، ماه آینده میلادی، سران کشورهای اتحادیه در باره مبارزه با تروریسم نشست ویژه‌ای خواهند داشت.

در بروکسل، مقر عمده نهادهای اتحادیه اروپا، پس از عملیات ضدتروریستی پلیس در شهر «ورویه»، پنج نفر به اتهام شرکت در سازمان ترویستی متهم شده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا از قول اریک وان در سیپت، مدعی‌العموم فدرال بلژیک، نقل کرده است که سازمان تروریستی در ورویه قصد حمله به ماموران پلیس را داشت.

در عین حال دو نفر نیز در فرانسه در بازداشت هستند؛ آنها پس از تلاش برای ورود به ایتالیا بازداشت شده‌اند.

در عملیات پلیس در بلژیک در روز پنج‌شنبه، دو نفر کشته شدند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید شخصی به نام عبدالحمید اباعود، که سازمان‌های امنیتی او را مغز متفکر توطئه برای کشتن نیروهای پلیس می‌دانند، همچنان تحت تعقیب است و هنوز بازداشت نشده است.

در این میان در یونان نیز بازداشت‌هایی انجام شده است که دادستانی بلژیک می‌گوید در تلاش برای استرداد و بازجویی یکی از آنهاست.

در آلمان پلیس جلوی برگزاری راهپیمایی گروه «پگیدا» (اروپائیان میهن‌پرست علیه اسلامی‌ کردن باختر) را به دلیل «تهدید‌های تروریستی» گرفته است.

گروه پگیدا پیشتر با انتشار متنی در صفحه فیس‌بوک خود، لغو راهپیمایی روز دوشنبه را تائید کرده و گفته است تهدیدهای تروریستی متوجه چهره‌های اصلی این گروه است.

یک دادگاه فرانسوی نیز روز یک‌شنبه جلوی راهپیمایی گروهی را، که متهم به ترویج اسلام‌هراسی کرده است، گرفت.

سازمان‌های امنیتی و پلیس کشورهای اتحادیه اروپا درحال رصد کسانی هستند که از نبردها در صف گروه حکومت اسلامی در عراق و سوریه، به اروپا باز می‌گردند و ممکن است در حال برنامه‌ریزی و تلاش برای انجام عملیات تروریستی باشند.

چند کشور اتحادیه اروپا، از جمله فرانسه، بریتانیا، بلژیک و هلند در ائتلافی به رهبری آمریکا حضور دارند، که حملاتی هوایی را علیه اسلام‌گرایان افراطی در عراق انجام می‌دهد.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG