لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۰۲

«تلاش تازه آمریکا و اروپا» برای برقراری آتش‌بس غزه


بنا بر گزارش‌ها آلمان، فرانسه و بریتانیا، و نیز ایالات متحده تلاش‌های تازه‌ای را در سازمان ملل برای متوقف کردن خشونت‌ها میان اسرائیل و فلسطینی‌ها و برقراری آتش‌بس آغاز کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول دیپلمات‌های سازمان ملل می‌گوید با شکست تلاش‌های قاهره برای به نتیجه رساندن مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی‌ها تا کنون، آمریکا و سه کشور اروپایی در حال بحث برای تدوین قطع‌نامه‌ای تازه در شورای امنیت هستند.

قطع‌نامه‌ای که به گفته آسوشیتدپرس، آتش‌بسی پایدار را طلب کرده و خواستار رصد بین‌المللی آن برای پایبندی طرف‌ها به تعهدات احتمالی‌ست.

خبرگزاری فرانسه نیز از سندی که در این مورد رویت کرده نقل کرده است، سه کشور اروپایی خواستار آتش‌بسی فوری هستند که در پی آن موشک‌پرانی از غزه و نیز عملیات نظامی در آن باریکه متوقف شود.

آنها خواستار پایان حصر غزه از سوی اسرائیل و ایجاد مکانیزمی برای نظارت بر آتش‌بس و نیز انتقال کالا به آن باریکه هستند.

آسوشیتدپرس نیز از قول دیپلمات‌ها گفته است، ایالات متحده که هم‌پیمان اصلی اسرائیل به شمار می‌رود، به این تلاش‌ها پیوسته است.

این خبرگزاری از قول دیپلماتی که نامش را فاش نکرده می‌گوید هم اسرائیلی‌ها و هم فلسطینی‌ها به طور خصوصی گفته‌اند عمل شورای امنیت می‌تواند کمک کند تا پایان دادن به خشونت‌ها قانع‌کننده شود.

این دیپلمات می‌گوید «پیامی که دریافت شده این است که هر دو طرف می‌گویند حضور مواردی که آنها بتوانند برای مصرف (سیاسی) داخلی استفاده کند، می‌تواند (به آتش‌بس) کمک کند».

به گفته این خبرگزاری این احتمال وجود دارد که در تلاش تازه اتحادیه اروپا پیشنهاد کنترل آمد و شد در مرز غزه را ارائه کند. علاوه بر آنکه خواستار رفع حصر غزه و بازگشت «مقام‌های فلسطینی» به باریکه که تحت کنترل حماس است، می‌شود.

در عین حال موارد امنیتی برای اسرائیل مانند راه‌هایی برای جلوگیری حماس از کسب سلاح‌های بیشتر و ساختن تونل به خاک اسرائیل در نظر گرفته شده است.

به گفته دیپلمات‌ها، نظارت بین‌المللی نیز احتمالا ترکیبی از سازمان ملل و اتحادیه اروپا خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه نیز می‌گوید در تلاش‌های تازه «نگرانی‌های امنیتی اسرائیل و خواسته‌های فلسطینی‌ها» در نظر گرفته شده است.

بیش از ۲ هزار فلسطینی‌ -عمدتا غیرنظامی- طی درگیری‌های شش هفته گذشته جان خود را از دست داده‌اند. ۶۷ نفر نیز در طرف اسرائیل -عمدتا سرباز- کشته شده‌اند.

آتش‌بس‌هایی که تا کنون برقرار شده بدون آنکه دوام چندانی بیابند به دور تازه‌ای از خشونت‌ها تبدیل شدند. تلاش‌ها برای ترک پایدار درگیری‌ها در قاهره نیز تا کنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG