لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۱۷

اعدام‌های اخیر در ایران؛ «پیامی به معترضان؟»


سازمان عفو بین‌الملل به تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرده است که در روزهای اخیر٬ دست‌کم ۱۱۵ نفر در ایران اعدام شده‌اند؛ اعدام‌هایی که به نوشته این بیانیه به تمامی٬ در بازه زمانی ۲۲ خرداد تا ۱۴ مرداد صورت گرفته است؛ از روز انتخابات بحث‌انگیز ریاست جمهوری اسلامی در ایران تا روزی که در آن محمود احمدی‌نژاد سوگند ریاست جمهوری یاد کرد.

آیرین خان٬ دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، نیز گفته است که این تعداد اعدام٬ به معنای آن است که در این فاصله زمانی به طور متوسط دو نفر در هر روز اعدام شده‌اند.

دروئری دایک٬ پژوهشگر مسائل حقوق بشر و متخصص امور خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل٬ به رادیو فردا گفته است که در همین مدت زمان٬ ۲۴ نفر به صورت دستجمعی٬ به چوبه دار سپرده شده‌اند.

اشاره آقای دایک به اعدام ۲۴ زندانی در زندان رجایی‌شهر (گوهر دشت) کرج است که در روز هشت مردادماه سال جاری صورت گرفت؛ اعدامی که به گفته مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی به اتهام «قاچاق مواد مخدر» صورت گرفت.

چند روز پس از انتشار خبر مربوط به این اعدام‌ها٬ سوئد٬ کشور عهده‌دار ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا، این اعدام‌ها را محکوم کرد.

دروئری دایک، پژوهش‌گر مسائل حقوق بشری، به رادیو فردا می‌گوید که «سوای اعدام‌های دستجمعی سال ۱۳۶۷ که در آن شمار زیادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی اعدام شدند٬ این رقم در طول ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.»

مقام‌های قضایی ایران٬ در پاسخ اعتراضات کوشندگان حقوق بشر به روند اجرای حکم اعدام٬ می‌گویند که این روش سبب کاهش میزان جرم و جنایت در کشور می شود؛ با این حال تاکنون آماری رسمی که نشان از چنین کاهشی داشته باشد، ارائه نکرده‌اند.

دروئری دایک هم معتقد است که ایران٬ یکی از کشورهایی است که بیشترین شمار اعدام‌ها را داراست. وی «ایران را بعد از چین بزرگ‌ترین کشور مجری حکم اعدام در جهان» می‌داند.

بیانیه سازمان عفو بین‌الملل٬ آماری هم از شمار اعدامیان در سال جاری میلادی ارائه می‌کند: «۱۴ اعدام در روز دوم ژوئيه، ۲۰ اعدام در روز چهارم ژوئيه، ۱۳ اعدام در روز ۱۴ ژوئيه و ۲۴ اعدام در روز پنجم اوت.» با این حال این بیانیه می‌افزاید که تعداد واقعی اعدام‌ها در ايران بسيار بيشتر از آماری است که اين گروه توانسته ثبت کند .

دروئری دایک همچنین از ابراز نگرانی مردمی در ایران یاد می‌کند که به گفته او٬ به سازمان عفو بین‌الملل٬ ای‌میل فرستاده‌اند؛ پیام‌هایی که به گفته او بیم آن دارند ‌که «چه بسا این اعدام‌ها حاوی پیام و سیگنالی باشند تا نشان دهند که حکومت ایران٬ هیچ‌گونه اعتراضی را تاب نمی‌آورد.»

دایک می‌گوید برخی از کسانی که به سازمان متبوعش ای‌میل فرستاده‌اند نگرانند که «مباداهدف دولت ایران٬ خالی کردن زندان‌ها باشد تا بدین طریق٬ فضای بیشتری برای زندانیان جدید فراهم شود.»

دروئری دایک اذعان می‌کند که سازمانش هیچ سند و مدرکی در دست ندارد تا درستی این حرف‌ها را تایید کند. وی معتقد است «این اعدام‌ها٬ مانع رشد فرهنگ رعایت حقوق بشر و مدارا در جامعه» می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ايران در سال جاری ميلادی، در مجموع دست‌کم ۲۱۹ را اعدام کرده است. ايران در سال ۲۰۰۸ ميلادی با اعدام دست‌کم ۲۴۶ نفر، پس از جمهوری خلق چين، دومين کشور در جهان با بالاترين شمار اعدام شدگان بود.
XS
SM
MD
LG