لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۴۰

حملات هوایی آمریکا در سوریه از خاک ترکیه آغاز شد


پایگاه اینجرلیک در جنوب ترکیه
پایگاه اینجرلیک در جنوب ترکیه

​ارتش آمریکا برای نخستین بار دست به انجام عملیات هوایی در خاک سوریه، از پایگاه اینجرلیک ترکیه زد. استفاده از پایگاه در ترکیه برای انجام حملات و عملیات هوایی علیه افراطیون در سوریه، می‌تواند بر قابلیت‌ها و توانایی‌های ارتش ایالات متحده بیافزارد.

پایگاه اینجرلیک در جنوب ترکیه متعلق به خود آمریکا است اما اجازه استفاده از آن از سوی آنکارا، به تازگی به واشینگتن داده شده است. در پی مذاکراتی تازه میان باراک اوباما و رجب طیب اردوغان، رئیسان‌جمهوری دو کشور که در پی آن همکاری‌ها برای حملات علیه افراطیون در سوریه افزایش پیدا کرد.

کاپیتان جف دیویس، سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، روز ۱۲ مرداد به خبرنگاران گفت مقام‌های نظامی، عملیاتی را با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین از پایگاه هوایی اینجرلیک، طی روزهای آخر هفته (میلادی) انجام داده‌اند.

کاپیتان دیویس گفته است اکنون عملیاتی انجام نمی‌شود، اما آنها پروزاهای مسلحانه را آغاز کرده‌اند.

روزنامه واشینگتن‌پست از قول یک مقام نظامی که نامش فاش نشده می‌گوید پروازها از خاک ترکیه می‌تواند به زمانی که هواپیماها قادر خواهند بود بر فراز آسمان سوریه باقی بمانند بیافزاید. این موضوع خود در جمع‌آوری اطلاعات و یا پرتاب بمب موثر است.

همزمان با انتشار خبر این عملیات، مقام‌های آمریکایی برای نخستین بار از کشته شدن یکی از نیروهای تازه آموزش‌دیده سوری در خاک آن کشور خبر داده‌اند.

این نیروها که از شورشیان مخالف اسد هستند و آمریکا آن‌ها را آموزش داده و تجهیز کرده است، با هدف مقابله با افراطیون، به ویژه نیروهای گروه حکومت خودخوانده اسلامی، وارد سوریه شده‌اند.

خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های آمریکایی، که نام آنها را فاش نکرده می‌گوید ظاهرا این شورشی سوری در جریان نبردی در روز جمعه، به دست نیروهای «جبهه النصره» کشته شده است.

«جبهه النصره» که شاخه‌ای از القاعده در سوریه است، بخش‌هایی از سوریه را تحت کنترل خود دارد.

پیش از این در هشتم مرداد ماه گزارش‌هایی منتشر شده بودند، که ندیم حسن، فرمانده شورشیان آموزش‌دیده سوری از سوی آمریکا، به اسارت «جبهه النصره»، درآمده است.

در عملیات روز جمعه، آمریکا نیز دست به حمایت هوایی و انجام عملیاتی علیه «جبهه النصره» زده است.

جزئیات زیادی در مورد عملیات هوایی منتشر نشده است اما وزارت دفاع آمریکا گفته است این تنها عملیات حمایتی از این دست نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG