لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۵۰

دو مهاجم در حاشیه رویدادی مربوط به کاریکاتورهای پیامبر اسلام در تگزاس کشته شدند


خیرت ویلدرس، رهبر حزب آزادی هلند، که فیلم «فتنه» را تهیه کرده بود، نیز در این رویداد حضور داشت

دو فرد مسلح که اقدام به تیراندازی در حاشیه یک رویداد در گارلند، تگزاس، کرده بودند، در پی تیراندازی نیروهای پلیس کشته شده‌اند. در این گردهمایی که توسط یک گروه محافظه‌کار برگزار شده بود، در عین حال کاریکاتورهای جنجالی پیامبر اسلام نیز نشان داده شده است.

این تیراندازی‌ها یادآور حملات سال‌های گذشته در کشورهای غربی به کارتونیست‌ها، ناشران یا نشریاتی‌ست که دست به انتشار یا بازنشر کاریکاتورهای پیامبر اسلام زده‌اند.

تیراندازی به رویداد گارلند در ساعت ۷ بعد از ظهر ۱۳ اردیبهشت (به وقت محلی) انجام شده است. در زمانی که رویداد رو به پایان بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز هویت مهاجمان و نیز دلیل اقدام آن‌ها هنوز روشن نیست و هنوز معلوم نیست آیا حمله در ارتباط با گردهمایی بوده است یا نه.

در گزارش‌های اولیه گفته شده بود یک افسر پلیس نیز در این تیراندازی زخمی شده است، اما بنا بر گزارش‌های بعدی فرد مجروح یکی از ماموران امنیتی محل عنوان شد.

محل برگزاری این رویداد که «محمد را رسم کن» نام داشته، یک مدرسه بوده است.

شبکه خبری ان‌بی‌سی گفته است، نیروهای پلیس به طور گسترده‌ای برای حفظ امنیت این رویداد در آن حضور داشته‌اند.

فیلمی از یک خبرنگار محلی، انتقال شرکت‌کنندگان را نشان می‌دهد

برگزارکنندگان گردهمایی گارلند، گروه «دفاع از آزادی آمریکا» گفته‌اند هدف از آن، رویدادی برای «آزادی بیان» است.

شبکه ان‌بی‌سی می‌گوید مرکز حقوقی «سودرن پاورتی لاو» این گروه را یک گروه ضد مسلمانان می‌داند.

آنها یک جایزه ۱۰ هزار دلاری برای این رویداد در نظر گرفته بودند و خیرت ویلدرس، رهبر حزب آزادی هلند، که فیلم «فتنه» را تهیه کرده بود، نیز در آن حضور داشت.

سخنگوی پلیس گارلند، جو هارم، به خبرنگاران گفته است که شرکت‌کنندگان از محل بیرون برده شده‌اند.

به گفته او نیروهای ویژه ضد بمب در شب یک‌شنبه یک خودروی مشکوک را نیز بررسی کرده‌اند.

وب‌سایت «دالاس مورنینگ نیوز» می‌گوید مقام‌های محل برگزاری این رویداد در ماه ژانویه، رویدادی را با عنوان «متحد با پیامبر» برگزاری گرده بودند و برگزاری هر دو رویداد، قصد آنها برای نشان دادن سیاستی غیر تبعیض‌آمیز بوده است.

در دی ماه گذشته در حمله به دفتر هفته‌نامه شارلی ابدو در پاریس دست کم ۱۲نفر کشته شدند. هفته‌نامه‌ای فکاهی که پیشتر به دلیل انتشار کاریکاتوری از پیامبر اسلام به آتش کشیده شد. القاعده در یمن مسئولیت آن حمله را بر عهده گرفته بود.

XS
SM
MD
LG