لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۰۱

وزیر خارجه نروژ می‌گوید شرکت‌‌کنندگان در کنفرانس غزه در قاهره، مصر، وعده داده‌اند که ۵.۴ میلیارد دلار کمک به غزه -در پی جنگ سال جاری میان شبه‌نظامیان باریکه و اسرائیل- جمع‌آوری و اهدا کنند.

خبرگزاری فرانسه از سوی دیگر گزارش داده است که بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل به خبرنگاران گفته است روز سه‌شنبه، ۲۲ مهر ماه به آن منطفه سفر خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید کمک وعده داده شده، بیشتر از ۴ میلیارد دلاری است که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواستار آن شده بود.

به گزارش همین خبرگزاری قطر با وعده یک میلیارد دلار در صدر فهرست مهم‌ترین اهداکنندگان است؛ امارات متحده عربی، کشور عربی دیگری که از نظر منافع سیاسی همسو با قطر به شمار نمی‌روند، ۲۰۰ میلیون دلار کمک خواهد کرد.

پیشتر جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده که برای شرکت در کنفرانس غزه به قاهره رفته، نیز گفته بود آن کشور ۲۱۲ میلیون دلار برای بازسازی غزه اهدا می‌کند.

یک ماه قبل از این نیز عربستان سعودی گفته بود ۵۰۰ میلیون دلار کمک خواهد کرد.

اتحادیه اروپا ۵۶۰ میلیون دلار و ترکیه ۲۰۰ میلیون دلار اهدا خواهند کرد.

در عین حال روزنامه اسرائیلی هاآرتص از قول بورگه برند، وزیر خارجه نروژ، نقل کرده است که ۲.۷ میلیارد دلار از این کمک وعده داده شده صرف بازسازی باریکه غزه خواهد شد. مشخص نشده نیم دیگر این کمک برای چه منظوری استفاده خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس برگزارکنندگان کنفرانس امیدوارند کمک‌های وعده داده شده، طی سه سال جمع‌آوری شوند.

کنفرانس بازسازی غزه از روز ۲۰ مهر ماه در قاهره، با میزبانی مشترک مصر و نروژ، آغاز به کار کرد.

به گفته کارشناسان تشکیلات خودگردان فلسطینی، یک دهه زمان نیاز است تا بتوان محله‌های جدیدی در غزه، در پی تازه‌ترین جنگ در آن، احداث کرد.

در جنگ پنجاه روزه غزه، در تابستان گذشته، دست‌کم ۲۱۰۰ فلسطینی کشته شدند که اکثر آنها غیرنظامی بودند. در طرف اسرائیل نیز ۶۴ نفر کشته شده‌اند که اکثر آنها سرباز بودند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG