لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۵۷

نخست‌وزیر ترکیه: گارد ریاست‌جمهوری منحل می‌شود


نیروهای ویژه امنیتی در خیابان‌های استانبول

نخست‌وزیر ترکیه گفته است مقام‌های آن کشور در واکنش به کودتای هفته گذشته قصد دارند گارد ریاست‌جمهوری را منحل کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بن‌علی ییلدریم، دوم مرداد ماه، گفته است «ما تصمیم خود را گرفته‌ایم. هیچ نیازی به گارد ریاست‌جمهوری نیست. هیچ دلیلی هم ندارد که ادامه داشته باشد. گار ریاست‌جمهوری منحل خواهد شد».

به گفته ییلدریم، اعضای گارد ریاست‌جمهوری از جمله کسانی بودند که در جریان کودتای نافرجام وارد شبکه ت‌آر‌ت شدند. آنها مجری برنامه را مجبور کردند بیانیه‌ای مربوط به کودتا را برای مخاطبان بخواند.

گارد ریاست‌جمهوری از حدود ۲۵۰۰ نیرو تشکیل شده که بنا بر گزارش‌ها نزدیک به ۳۰۰ نفر از آنها اکنون در بازداشت هستند.

ادامه دستگیری‌ها؛ بازداشت یک عضو خانواده و «دستیار» گولن

نیروهای امنیتی ترکیه، همچنین اقدام به بازداشت یکی از اعضای خانواده فتح‌الله گولن کرده‌اند. گزارش‌ها در عین حال از بازداشت یکی از «دستیاران ارشد» این منتقد دولت اردوغان نیز حکایت دارند.

فتح‌الله گولن که اکنون ساکن آمریکا است، از مهم‌ترین و بانفوذترین چهره‌های منتقد رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به شمار می‌رود. با شکست کودتای هفته گذشته در ترکیه، آنکارا انگشت اتهام را به سوی گولن و جنبش مرتبط به او، جنبش «خدمت»، گرفته است. خود گولن، واعظ و روحانی ساکن پنیسلوانیا، اتهام‌ها را به‌تاکید رد کرده‌است.

دولت ترکیه همچنین جنبش خدمت را در فهرست «گروه‌های تروریستی» خود قرار داده‌است.

دوم مرداد ماه در حالی‌که گزارش‌هایی از دستور اردوغان برای تعطیلی بیش از ۲۳۰۰ نهاد مدنی و آموزشی در ترکیه منتشر شدند، نیروهای امنیتی برای نخستین بار یکی از اعضای نزدیک خانواده گولن را نیز بازداشت کردند؛ محمد سیعد گولن، برادرزاده منتقد دولت ترکیه در ارزروم بازداشت شده، اما پلیس گفته او را به آنکارا انتقال داده‌است.

گفته می‌شود ارزروم از مراکز اصلی تجمع و سکونت هواداران گولن است.

نیروهای امنیتی ترکیه، محمد سعید گولن را «در ارتباط با کودتای نافرجام» بازداشت کرده‌اند. خبرگزاری ترکیه‌ای آناتولی در عین حال می‌گوید او به دلیل درز پرسش‌های آزمون‌های دولتی نیز تحت تعقیب بوده‌است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید در ماه مه گذشته، پیش از کودتای نافرجام، یکی دیگر از برادرزاده‌های آقای گولن، به دلیل ارتباط او با یکی از نهادهای آموزشی مرتبط با «خدمت» بازداشت شده بود.

در عین حال گزارش‌هایی از بازداشت هالیس هانچی، منتشر شده‌است که مقام‌های ترک او را «دست‌راست» گولن معرفی می‌کنند.

آقای هانچی در شهر ترابزون، واقع در کرانه دریای سیاه بازداشت شده‌است.

مقام‌های ترکیه می‌گویند به نظر می‌رسد او «دو روز پیش از کودتا» وارد آن کشور شده‌ بود.

نیروهای امنیتی ترکیه گزارش‌های منتشرشده در خبرگزاری آناتولی در مورد بازداشت هاکان آراکوس، داماد آکین اوزتورک، فرمانده پیشین نیروی هوایی آن کشور را نیز تائید کرده‌اند.

دوم مرداد ماه گفته شد به دستور رجب طیب اردوغان، ۱۰۴۳ مدرسه خصوصی، ۱۲۲۹ بنیاد خیریه، ۱۹ اتحادیه کارگری، ۱۵ دانشگاه و ۳۵ مؤسسه پزشکی در ترکیه تعطیل می‌شوند.

تمامی این نهادها از سوی دولت اردوغان متهم به ارتباط با فتح‌الله گولن هستند.

ترکیه سه ماه وضعیت اضطراری اعلام کرده‌است. غرب و متحدان آنکارا نگرانی خود را از واکنش‌ها به کودتای نافرجام اعلام کرده‌اند. نهادهای مدافع حقوق بشر نیز از اقدامات جاری در آن کشور شدیدا انتقاد کرده‌اند. از سوی دیگر دولت ترکیه می‌گوید در نبرد با یک جنبش «تروریستی» ا‌ست و تا از میان بردن آن به «پاکسازی‌ها» ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG