لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۶

اتحادیه اروپا: ترکیه به حاکمیت قانون و آزادی‌های اساسی احترام بگذارد


فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی و یوهانس هان، کمیسر اتحادیه اروپا در بیانیه خود از تحولات در ترکیه از جمله اعلام وضعیت فوق‌العاده پس از کودتای نافرجام در این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند. آنها می گویند، اقدامات دولت علیه نهادهای آموزشی و رسانه‌ها پس از کودتای نافرجام «غیرقابل قبول است.»

فدریکا موگرینی و یوهانس هان در بیانیه مشترک خود تصریح کرده اند: ما از مقام‌های ترکیه می خواهیم تحت هرشرایطی به حکومت قانون، حقوق بشر، آزادی‌های اساسی از جمله حق دادرسی عادلانه برای افراد را رعایت کند.

این مقام‌های اتحادیه اروپا تصریح کردند: در وضعیت فوق العاده دولت از طریق صدور حکم حکومتی اختیارات گسترده‌ای خواهد داشت. این در حالی است که براساس قانون اساسی ترکیه حقوق اساسی می بایست حتی در وضعیت فوق العاده مورد تعرض قرار نگیرند.

شامگاه جمعه شماری از نیروی‌های نظامی در ترکیه تلاش کردند با سرنگون کردن دولت رجب طیب اردوغان قدرت را در این کشور در دست بگیرند. اما کودتا به دنبال حضور طرفداران رییس جمهوری ترکیه در خیابان‌ها شکست خورد.

فدریکا موگرینی و یوهانس هان در بیانیه مشترک خود تصریح کرده اند: دولت ترکیه به دنبال اقدامات قابل قبول علیه نظام آموزشی، قضایی و رسانه‌ها وضعیت فوق العاده اعلام کرده است.

دولت رجب طیب اردوغان در واکنش به کودتای نافرجام دست به پاکسازی گسترده نهادهای آموزشی، ارتش، دادگستری و رسانه زده است. گزارش رسانه‌های حاکی است که دولت ترکیه در روزهای اخیر بیش از ۶۰ هزار نظامی، معلم و قاضی را بازداشت، تعلیق یا از کار اخراج کرده است.

این مقام‌های اروپایی در ادامه بیانیه خود به ترکیه هشدار داده اند هرگونه تعلیق موقت پایبندی به کنوانسیون اروپایی حقوق بشر می بایست براساس رعایت قوانین و دستور العمل‌ها در این زمینه انجام شود.

رجب طیب اردوغان روز گذشته در ترکیه به مدت سه ماه وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

وی گفته بود که هدف اعلام وضعیت فوق العاده این است که به سرعت و به طور موثر همه اقدامات لازم برای از بین بردن تهدیدها علیه دمکراسی، حکومت قانون و حقوق مردم و آزادی‌ها انجام شود.

در همین زمینه، فرانک-والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان، نیز از ترکیه خواسته است تا ضمن محدود کردن زمان وضعیت فوق العاده، در سریع‌ترین حالت ممکن نیز به آن خاتمه دهد.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر نیز به شدت از اقدامات دولت ترکیه در واکنش به کودتای نافرجام انتقاد کرده اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG