لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۱۹

قطعات هواپیماهای ایرانی «تا دو هفته دیگر وارد می‌شود»


علیرضا جهانگیریان، رئیس سازمان هواپیمایی ایران، در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا، گفته است پس از توافق اتمی در ژنو و آغاز نخستین گام برای برداشتن بخشی از تحریم‌ها «قطعات هواپیما تا دو هفته دیگر وارد کشور می‌شود».

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00
لینک مستقیم

آقای جهانگیریان، روز ۱۲ بهمن ماه، در عین حال خبر از «ارائه تسهیلات ۴۰۰ میلیون دلاری» صندوق توسعه ملی، برای «خرید هواپیما» داده است.

این مقام دولتی می‌گوید «در بخش تسهیلات صندوق توسعه ملی و دریافت تسهیلات برای نوسازی ناوگان، معرفی‌نامه به صندوق توسعه ملی ارائه دادیم».

ناوگان هوایی ایران، به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران، طی سال‌ها فرسوده و در برخی موارد به‌دلیل کمبود قطعات و نبود امکان خرید هواپیماهای نو، مسافران را با خطراتی روبه‌رو کرده است. در ایران چندین سانحه هوایی مرگبار نیز طی سال‌های اخیر رخ داده است.

در هفته‌های گذشته و با توافق‌های صورت گرفته آذر ماه در ژنو، صحبت‌هایی نیز در مورد امکان «تعمیر»، «تعویض قطعات» و حتی «خرید هواپیماهای نو» مطرح شده است.

با این همه تنها یک روز پیش از تازه‌ترین گفته‌های رئیس سازمان هواپیمایی، حمید غوابش، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، در گفت‌وگویی دیگر با ایسنا گفته بود «پس از توافقات ژنو خرید قطعات هواپیما آزاد شد، اما هنوز در زمینه خرید هواپیما محدودیت داریم».

پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از «یک مقام ایرانی» گفته بود با توافق ژنو، تهران اجازه خواهد یافت تا «برخی قطعات هواپیماهای» خود را بخرد و نیز تعمیراتی انجام دهد. هرچند به دلیل کهنگی هواپیماها خریدن قطعات آن‌ها نیز کار آسانی نیست، چرا که برخی از هواپیماهایی که در ایران از آنها استفاده می‌شود، مدتی‌ست از رده تولید و گاه ساخت قطعات خارج شده‌اند.

معاون وزیر راه ایران در آذر ماه گذشته به خبرگزاری ایرنا گفته بود، ۱۰۰ فروند هواپیمای ایران در حال حاضر زمین‌گیر شده است.

شرکت هواپیمایی ایران ایر پیشتر خبر داده بود که تحریم‌ها شرکت‌های خارجی را حتی از «تعمیر هواپیماهای ایرانی منع کرده است».

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران گفته است با آغاز توافق ژنو «هر شرکت هواپیمایی متناسب با ناوگانی که دارد با شرکت‌های هواپیمایی که وظایف تعمیر و نگهداری آن‌ها را دارند مکاتباتی انجام داده یا در حال انجام دارد و در این زمینه نیازهای خود را اعلام می‌کند».

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG