لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۵۴

امیرعبداللهیان: حل مسئله دریافت اس-۳۰۰ طول نخواهد کشید


یک سرباز روس در حال نگهبانی از سامانه اس-۳۰۰ طی یک تمرین نظامی در آستراخان

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران، که به مسکو سفر کرده بود، گفته است مذاکرات ایران و روسیه در مورد سامانه پدافندی اس-۳۰۰ به پایان رسیده و تهران این سامانه را در اولین فرصت تحویل می‌گیرد.

خبرگزاری فرانسه گفته‌های معاون وزیر خارجه ایران را نقل کرده است که چهارم خرداد ماه در روسیه بیان شده و شبکه‌های خبری در ایران، از جمله واحد مرکزی خبر، نیز آن را بازتاب داده‌اند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز گزارش داده است که او در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد موضوع تحویل این سامانه گفته است «مذاکرات در مورد تحویل اس-۳۰۰ به ایران با طرف روسی موفقیت‌آمیز بود».

به گزارش ایرنا، امیرعبداللهیان گفته است «حل کامل مسئله تحویل مجموعه‌های اس-۳۰۰ به ایران به طول نمی‌انجامد و تحویل این تسلیحات در اولین فرصت ممکن انجام می‌گیرد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیز آقای امیرعبداللهیان پس از دیدار با میخائیل بوگدانف، هم‌تای روس خود گفته است «این موضوع در اولین فرصتی که به دست آید، انجام می‌گیرد».

با این همه وزارت خارجه روسیه هنوز این گفته‌ها را تائید نکرده، اما در بیانیه‌ای در روز دوشنبه بر «اهمیت ادامه گفت‌وگوی معمول ایران و روسیه» تاکید کرده است.

موضوع تحویل سامانه اس-۳۰۰ به ایران، مجددا مطرح شده است؛ پس از آنکه رسانه‌های روس خبر از صدور فرمان رئیس‌جمهوری آن کشور برای لغو فرمان ممنوعیت تحویل آن به تهران دادند.

مسکو در سال ۲۰۰۷ قرارداد تحویل این سیستم موشکی را با ایران امضا کرد. اما تحریم‌های بین‌المللی که در دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، ایران را هدف گرفتند، جلوی اجرایی شدن آن را نیز گرفتند.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، در پایان اردیبهشت ماه، در دیداری که با ولادیمیر پوتین و نیز وزیر خارجه روسیه در سوچی داشته، در مورد واگذاری سامانه اس–۳۰۰ به ایران ابراز نگرانی کرده بود.

این سامانه موشکی قادر است هواپیماها را در ارتفاع ۳۰ کیلومتری و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری هدف قرار دهد و قابلیت رهگیری ۱۰۰ هدف را به صورت همزمان دارد.

XS
SM
MD
LG