لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۲۰

کاردار غیرمقیم ایران وارد بریتانیا می‌شود


بنا بر گزارش‌ها محمدحسن حبیب‌الله‌زاده، کاردار غیرمقیم ایران در لندن، روز پنج‌شنبه ۲۱ آذرماه وارد بریتانیا شده و روز جمعه نیز با مقام‌های آن کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا بیستم آذر ماه این خبر را اعلام کرد.

اعزام کاردارهای غیرمقیم از سوی دو کشور بخشی از تلاش‌های تازه لندن و تهران برای بهبود روابطشان تلقی می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا می‌گوید سفر آقای حبیب‌الله‌زاده در پی «دیدار موفقیت‌آمیز نخست» کاردار غیرمقیم بریتانیا در تهران، انجام می‌گیرد.

اجی شرما، کاردار غیرمقیم بریتانیا در تهران، یک هفته پیش نخستین سفر خود را به تهران انجام داد.

او در آن سفر با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو و از اماکن مربوط به سفارت بریتانیا دیدار کرده بود.

در آن زمان وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه ای گفته بود سفر اول آقای شرما به تهران «به خوبی پیش رفت» و او گفت‌وگویی «سازنده» با همتای ایرانی خود داشت. بنا بر این بیانیه آقای شرما از ساختمان سفارت بریتانیا که دو سال پیش به آن حمله شده بود نیز بازدید کرد تا خسارات وارد شده را ارزیابی کند.

محمدحسن حبیب‌الله‌زاده نیز سفر اجی شرما را «گام نخست» عنوان کرده بود. قرار بر این بود تا پس از این سفر کاردار ایرانی به لندن برود، از اماکن مربوط به سفارت‌خانه بازدید کرده و با مقام‌ها گفت‌وگو کند.

روابط دیپلماتیک میان تهران و لندن دو سال پیش در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و پس از حمله گروهی که در برابر سفارت بریتانیا تجمع کرده بودند به ساختمان آن سفارت‌خانه رو به تیرگی بیشتر گذاشت.

پس از آن حمله بود که سفارت بریتانیا در تهران تعطیل شد، دولت آن کشور دیپلمات‌های خود را فراخواند و سفیر ایران را نیز از لندن اخراج کرد.

پس از توقف فعالیت‌های سفارت‌خانه‌ای، عمان حافظ منافع ايران در لندن و ايتاليا نيز حافظ منافع بريتانيا در تهران معرفی شد.
XS
SM
MD
LG