لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۵

صالحی از یمن خواست برای آزادی کارمند سفارت ایران اقدام جدی کند


علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، سی‌ام تیرماه و پس از انتشار خبر ربوده شدن یک کارمند سفارت ایران در یمن، در تماسی تلفنی با همتای یمنی خود از دولت آن کشور خواست برای آزادی کارمند ربوده شده اقدام جدی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابوبکر القربی، وزیر خارجه یمن، گفته است دولت آن کشور «همه تلاش خود را برای آزادی دیپلمات ایرانی به کار گرفته است».

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00
لینک مستقیم

وزرات خارجه ایران در عین حال کاردار یمن را نیز فراخوانده و «مراتب نگرانی جدی جمهوری اسلامی در مورد سرنوشت دیپلمات ایرانی» را به او ابلاغ کرده است.

همچنان مشخص نیست چه کسی یا گروهی مسئول ربودن این کارمند سفارت ایران در یمن است.

شهروند ایرانی ربوده شده نور احمد نیکبخت نام دارد که وزارت خارجه ایران او را «کارمند بخش اداری در یمن» معرفی کرده است.

روز یک‌شنبه منابع پلیس یمن به خبرگزاری رویترز گفتند که نور احمد نیکبخت در حال عبور در محله دیپلمات‌ها در جنوب صنعا، پایتخت یمن، بود که مردانی مسلح با مسدود کردن راه، او را از خودرویش بیرون کشیده و با خود به محلی نامعلوم برده‌اند.

این نخسین بار نیست که یک شهروند خارجی در یمن ربوده می‌شود. برای نمونه در فرودین ۱۳۹۱ نیز یک کارمند سفارت عربستان در بندر عدن در یمن ربوده شد که القاعده مسئولیتش را بر عهده گرفته است. این شهروند سعودی هنوز آزاد نشده است.

خبرگزاری فرانسه از قول مقام‌های پلیس یمن می‌گوید که ربایندگان شهروند ایرانی نیز با «القاعده» در ارتباطند. با این همه القاعده یا گروه‌های مرتبط به او در یمن خود به این موضوع واکنشی نشان نداده‌اند.

XS
SM
MD
LG