لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۰:۰۰

فرانسه: طی سفر رئیس‌جمهوری ایران چندین قرارداد امضا خواهیم کرد


دیدار اولاند و روحانی در ۶۹مین نشست همگانی سازمان ملل متحد، سپتامبر ۲۰۱۴
دیدار اولاند و روحانی در ۶۹مین نشست همگانی سازمان ملل متحد، سپتامبر ۲۰۱۴

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه اعلام کرده است که طی سفر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به آن کشور، چندین قرارداد و توافق‌نامه در زمینه‌های مختلف امضا خواهد شد.

ایران و فرانسه طی دهه‌های گذشته و نیز در پی انقلاب بهمن ۵۷ در زمینه‌های مختلف روابط خود را ادامه داده‌اند. با این همه تحریم‌های گسترده بین‌المللی ناشی از برنامه اتمی تهران، این روابط را مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی، تحت تاثیر قرار داد.

طی مذاکرات اتمی، فرانسه موضع نسبتا سختی در قبال ایران در پیش گرفت، هر چند در نهایت ایران و شش قدرت جهانی، آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان، به توافقی جامع دست یافتند.

لوران فابیوس، وزیر خارجه آن کشور، خود در پی توافق صورت‌گرفته گفت موضع سخت فرانسه تاثیری بر روابط با تهران نخواهد داشت.

آقای روحانی، قرار است همراه یک هیئت سیاسی‌اقتصادی، شنبه آینده رهسپار دیدار از ایتالیا و سپس فرانسه شود.

دفتر فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه می‌گوید وزیران و اعضای هیئت‌های دو کشور توافق‌هایی را برای همکاری «در زمینه‌های مختلف، به ویژه سیاسی، اقتصادی، حمل‌ونقل هوایی، بهداشت و کشاورزی» امضا خواهند کرد.

علی آهنی، سفیر ایران در پاریس، به رادیو بین‌المللی فرانسه (ار‌اف‌ای) گفته است تهران انتظار دارد «توافقی مهم» در پی دیدار حسن روحانی شکل گیرد.

او از اموری مانند خودروسازی، بخش انرژی، حمل‌ونقل هوایی و راه آهن به عنوان نمونه‌هایی که انتظار می‌رود قراردادهایی برایشان بسته شود، نام برده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های رسمی در پاریس می‌گوید، فرانسه مایل به گسترش روابط در بخش‌هایی‌ست که در این سال‌ها، خیلی تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا قرار نگرفته است؛ مواردی مانند کشاورزی یا لوازم خانگی.

هیئتی از اتحادیه کارفرمایان فرانسه، «مدف»، در شهریور ماه گذشته به ایران رفته بود که در پی آن یک دفتر گسترش امور بازرگانی نیز در تهران گشوده شد.

دولت فرانسه در عین حال از ایالات متحده خواسته است به شرکت‌های اروپایی تضمین بدهد، که در صورت بازگشت تحریم‌های ایران، مجازات نمی‌شوند.

واشینگتن به تازگی از شرکت‌های جهانی خواسته است تا زمان لغو کامل تحریم‌ها، برای بستن قراردادهای بازگانی و سرمایه‌گذاری در ایران عجله نکنند.

XS
SM
MD
LG