لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۰۴

عراقچی: هزینه نظارت بر اجرای توافق ژنو بر عهده ۵+۱ است


بازرسان در تاسیسات نطنز
عباس عراقچی، معاون امور بین‌المللی و حقوقی وزیر خارجه ایران و از اعضای ارشد گروه مذاکره‌کننده این کشور بر سر مسائل اتمی، به خبرگزاری ایسنا گفته است که شش کشور طرف گفت‌وگو با تهران «در مورد تامین هزینه‌های نظارت بر اجرای توافق ژنو اطمینان داده‌اند».

آقای عراقچی چهارم بهمن ماه گفت ایران برای نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هزینه‌ای پرداخت نخواهد کرد.

به گفته این مقام دولتی آژانس انرژی اتمی بودجه‌ای ۶ میلیون یورویی را برای فعالیت‌هایش در زمینه راست‌آزمایی مرحله اجرایی توافق ژنو خواستار شده است.

پیشتر، در پایان دی‌ماه، یوکیا آمانو، مدیرکل این سازوکار نظارتی بین‌المللی در گزارشی گفته بود حضور و فعالیت بازرسان آن در ایران طی شش ماه پیش‌رو، شش میلیون یورو (۸.۲ میلیون دلار) هزینه در بر خواهد داشت.

آقای آمانو در آن گزارش گفته بود لازم است تا شمار بازرسانش در ایران دو برابر شود و به طور محسوسی بر تعداد ماموریت‌های بازرسی از تاسیسات اتمی در ایران افزوده شود.

یورونیوز همان زمان از قول دیپلمات‌ها نوشته بود که ۱۰ تا ۱۵ کشور آماده پرداخت بخشی از این هزینه شده‌اند؛ «از جمله فنلاند گفته است ۳۰۰ هزار یورو و سوئد ۱۱۵ هزار یورو را تامین می‌کند.

جوزف مک‌منوس، نماینده آمریکا در آژانس، نیز گفته بود که ایالا متحده «کمک قابل‌توجهی» خواهد کرد.

بودجه سال ۲۰۱۴ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۳۴۴ میلیون یورو است که از این رقم یک سوم به بازرسی‌های آن اختصاص پیدا می‌کند. شبکه یورونیوز می‌گوید ایران برای آژانش در میان پرهزینه‌ترین کشورهای جهان از این نظر است.
XS
SM
MD
LG