لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۵۶

رویترز: هند در پی «افزایش» واردات نفت از ایران است


خبرگزاری رویترز می‌گوید وزارت نفت هند در نظر دارد واردات نفت از ایران را افزایش دهد و برای سال جاری این رقم را به میزان سال گذشته برساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هند در نظر دارد که برای سال جاری مالی به‌طور متوسط روزانه نزدیک به ۲۶۰ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کند که این رقم برابر با واردات نفت ایران در سال گذشته مالی است.

سال مالی هند از ۳۰ مارس، برابر با ۱۰ فروردین شروع می‌شود.

این گزارش می‌گوید که وزارت نفت هند موضوع را طی یادداشت رسمی در آستانه دیدار روز جمعه ۵ مهر میان مانموهان سینگ، نخست وزیر آن کشور، با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تحویل خواهد داد.

رویترز می‌نویسد که نسخه‌ای از «یادداشت غیررسمی» وزرات نفت هند به دست آن خبرگزاری رسیده است که به رغم درخواست آمریکا از آن کشور برای کاهش ۱۵ درصدی واردات نفت ایران برای گرفتن معافیت از تحریم‌ها، این خواست مطرح شده که واردات نفت از ایران برای سال مالی جاری تقریبا برابر با میزان سال مالی گذشته باشد.

در این یادداشت آمده است که هند در سال گذشته به رغم اینکه توافق شده بود تا برای معافیت از تحریم‌ها تنها ۱۵ درصد واردات نفت از ایران را کاهش دهد، ۲۹ درصد کاهش داده بود و اگر برای سال جاری کاهشی اتفاق نیافتد، باز هم شرایط آمریکا برای کاهش خرید نفت ایران توسط هند نقض نمی‌شود.

نفت حدود یک سوم از کل واردات هند را تشکیل می‌دهد و با توجه به افزایش قیمت جهانی نفت و افت ارزش روپیه انتظار می‌رود که بر کسری حساب جاری دولت دامن بزند.

بر اساس این گزارش، ویراپا مویلی، وزیر نفت هند، در نظر دارد که ۲۵ میلیارد دلار از پرداخت‌های پول نفت را کاهش دهد و در این راستا واردات نفت از ایران را که حاضر به دریافت بخشی از پول نفت صادراتی خود به هند از طریق روپیه است، افزایش دهد.

محاسبات رویترز نشان می‌دهد که هند در ۵ ماه اول سال جاری مالی تنها روزانه ۱۴۱ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده که ۴۴ درصد کمتری از سال گذشته است، با این حساب پالایشگاه‌های هندی برای باقی سال جاری، می‌توانند روزانه تا ۳۴۵ هزار و۷۵۰ بشکه نفت از ایران بخرند تا متوسط واردات نفت هند از ایران به ۲۶۰ هزار بشکه در روز برسد.

رویترز می‌نویسد که سخنگوی وزارت خارجه هند روز جمعه گذشته اعلام کرد که این کشور می‌خواهد موضوع واردات نفت از ایران را در فهرست مذاکرات سران هند و آمریکا قرار دهد.

همین خبرگزاری پیشتر از افزایش چشم‌گیر صادرات نفت ایران به هند در ماه میلادی اوت، خبر داده بود؛ با این همه در آن زمان این موضوع مطرح شده بود که ایران هنوز فاصله بسیاری را باید طی کند تا به آمار فروش سال گذشته نفت خود به هند برسد.

بر اساس این گزارش که روز جمعه، ۲۹ شهریور، منتشر شد،‌ هند در ماه اوت در مقایسه با ماه پیش از آن چهار برابر بیشتر نفت خام از ایران وارد کرد که دلیل اصلی آن یکی از پالایشگاه‌های آن کشور است که پس از چهار ماه بار دیگر خرید نفت ایران را از سر گرفته است.

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG