لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۴۷

سپاه: به محض دستور از بالا درباره ملوانان آمریکایی اقدام می‌کنیم ‎


علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه

سخنگوی سپاه پاسداران ایران گفته است خبرهای منتشرشده در مورد آزادی فوری افراد بازداشت‌شده نیروی دریایی آمریکایی «گمانه‌زنی» است و این نهاد نظامی «نه آن‌ را تائید می‌کند و نه تکذیب».

رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران ایران، صبح ۲۳ دی ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، گفته است مقام‌های آمریکایی «مطمئن باشند که برخورد ما بر اساس رافت اسلامی‌ خواهد بود».

به گزارش این خبرگزاری، او گفته است «پس از انجام تحقیقات اگر مشخص شود که کار آنها عمدی نبوده، برخورد دیگری صورت خواهد گرفت».

آقای شریف توضیح بیشتری در مورد «برخورد دیگر» نداده است.

او در عین حال اضافه کرده است «اگر در تخلیه اطلاعاتی و گفت‌وگو با آنها مشخص شود که ورود آنها به‌منزله انجام کارهای اطلاعاتی و کارهای بی‌ربط بوده است، قطعا مسئولان مربوطه اقدامات لازم را صورت خواهند داد».

از سوی دیگر خبرگزاری فارس نیز ۲۳ دی ماه، به نقل از علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه، می‌گوید در مورد بازداشت‌شدگان «به محض دستور از سلسه مراتب» اقدام می‌شود.

در این مورد نیز توضیحات بیشتری منتشر نشده است.

این سخنان پس از آن بیان شده که سخنگوی کاخ سفید آمریکا گفت مقام‌های آن کشور از تهران اطمینان گرفته‌اند ملوانان همراه قایق‌هایشان «فورا و به سلامت آزاد خواهند شد».

بنا بر گزارش‌های اولیه ۱۰ ملوان آمریکایی در دو قایق نیروی دریایی ایالات متحده، روز شنبه توسط نیروهای ایرانی بازداشت شدند.

پیتر کوک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است این قایق‌ها بین کویت و بحرین در حرکت بودند که تماس با آنها قطع شد.

سخنگوی سپاه پاسداران ایران به خبرگزاری تسنیم گفته است آنها «حریم دریایی ایران را نقض کرده‌اند».

او در عین حال گفته است ملوان‌ها به «هشدارهای نیروی دریایی سپاه تکمین کردند» و «هیچ درگیری در منطقه خلیج فارس رخ نداده است».

مقام‌های آمریکایی پیشتر گفته بودند که جان کری، وزیر خارجه آمریکا، شخصا با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود تماس گرفته و او را در جریان قرار داده‌است.

علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه، نیز «تماس‌های دیپلماتیک» را تائید کرده ولی افزوده است، محمد جواد ظریف «اعلام کرده آنها در آب‌های سرزمینی ما بودند و باید عذرخواهی کنند».

تازه‌ترین رویداد پس از انتشار گزارش‌ها و تصاویری از موشک‌پرانی آزمایشی نیروهای سپاه در خلیج فارس، در هنگام ورود یک ناو هواپیمابر آمریکایی در اواخر ماه دسامبر رخ داده است. ایران این اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG