لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۱۹

احضار کاردار عربستان در رابطه با «مصونیت دیپلمات‌های ایران در یمن»


ساختمان سفارت ایران در صنعا

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، وزارت خارجه این کشور کاردار سفارت عربستان در تهران را، در پی آنچه «اصابت دو راکت شلیک‌شده از هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان به نزدیکی سفارت ایران در صنعا» عنوان شده، احضار کرده است.

خبرگزاری ایرنا، روز سه‌شنبه ۵ خرداد، گزارش داده است که در دیدار شامگاه دوشنبه با کاردار عربستان، وزارت خارجه ایران «درباره عواقب بی‌توجهی به مسئولیت‌های بین‌المللی عربستان و سایر کشورهای درگیر در جنگ علیه یمن، به مصونیت و امنیت دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک» ایران هشدار داده است.

این دومین بار است که ایران کاردار عربستان را را در رابطه با «اصابت راکت» به نزدیکی سفارت خود در صنعا، پایتخت یمن، از زمان آغاز حملات ائتلاف به رهبری عربستان، احضار می‌کند.

در پایان فروردین ماه مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته بود در پی اصابت راکتی در نزدیکی این سفارت‌خانه، شیشه‌های آن شکسته، اما به کسی آسیبی نرسیده است.

در همان زمان معاون عربی آفریقای وزارت خارجه ایران خبر از احضار کاردار عربستان سعودی در تهران داده بود.

بنا بر گزارش رسانه‌های ایرانی، راکت‌هایی که به تازگی به نزدیکی سفارت‌خانه اصابت کرده‌اند، دو فروند بوده‌اند.

به تاریخ اصابت این راکت‌ها و جزئیات بیشتر در این مورد در رسانه‌های ایران اشاره‌ای نشده است.

روابط پر فراز و فرود ایران و عربستان، با شروع عملیات هوایی ائتلاف به شورشیان حوثی در یمن، با تنش‌های تازه‌ای روبه‌رو شده است. ایران از حامیان حوثی‌ها به شمار می‌رود. با این وجود اتهام‌های مقام‌های دولت سرنگون شده یمن، در مورد دخالت در اوضاع آن کشور را رد می‌کند.

بنا بر گزارش‌های تازه، طی درگیری‌های زمینی اخیر در دالیا، شبه‌نظامیان مخالف حوثی‌ها، توانسته‌اند کنترل بخش‌های زیادی از شهر را از آنها بگیرند.

بنا بر گزارش‌ها حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان به مواضع حوثی‌های شیعه‌مذهب، نیز طی روزهای اخیر تشدید شده است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG