لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۵۸

عراق: اعضای داعش بین غیرنظامیان فراری از فلوجه پنهان می‌شوند


گروهی از ساکنان فلوجه که از درگیری‌های شهر گریخته‌اند

پلیس عراق می‌گوید بیش از ۵۰۰ نفر از اعضای حکومت خودخوانده اسلامی را که در تلاش بودند با پنهان شدن در میان غیرنظامیان از فلوجه بگریزند، دستگیر کرده‌‌است.

پیشروی آرام ارتش و نیروهای مسلح عراقی برای بازپس‌گرفتن این شهر در هفته سوم خود قرار دارد.

هزاران نفر از شهروندان غیرنظامی فلوجه تلاش کرده‌اند تا طی روزهای گذشته از طریق مسیری که نیروهای مسلح دولتی امنیت آن را حفظ می‌کنند، از شهر بگریزند.

رئیس پلیس استان انبار عراق، جایی که فلوجه قرار دارد، ۲۵ خرداد ماه گفته است «ما ۵۴۶ نفر را دستگیر کرده‌ایم».

به گفته این مقام پلیس عمده فراری‌ها از مدارک تقلبی استفاده کرده‌ و از فرصت پیش‌آمده برای جابه‌جایی غیرنظامیان، بهره برده‌اند.

پسران جوان و مردها، وقتی آوارگان نبردهای فلوجه به نیروهای پلیس و ارتش عراق می‌رسند، از آنها جدا شده و تحت بازرسی قرار می‌گیرند. به گروهی از آنها ساعاتی بعد اجازه خروج داده می‌شود و گروهی از آنها نیز تحت بازرسی و تحقیقات بیشتری قرار می‌گیرند.

سازمان ملل متحد، ۱۹ خرداد گفته بود احتمالا رقمی احتمالا ۹۰ هزار غیرنظامی در شهر فلوجه، که هنوز مرکز آن در کنترل پیکارجویان گروه «حکومت اسلامی» است به دام افتاده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید تا هفته میلادی پیش این شمار به ۵۰ هزار نفر می‌رسید.

نیروهای مسلح عراقی از روز شنبه گذشته یک مسیر امن را برای خارج کردن غیرنظامیان در جنوب غربی شهر گشوده‌اند.

حضور غیرنظامیان در شهر و نگرانی‌ها از استفاده از آنها به عنوان «سپر انسانی»، سبب شده تا پیشروی علیه پیکارجویان با محدودیت‌ها و موانعی روبه‌رو شود.‌

برآوردها نشان می‌دهد شماری بین هزار تا ۲۵۰۰ تن از پیکارجویان داعش، در فلوجه حضور دارند.

دولت عراق روز دوشنبه از بازداشت چند مظنون به اتهام نقض حقوق بشر در فلوجه نیز خبر داد. سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق، که این خبر را در اختیار رسانه‌ها گذاشت، توضیح بیشتری در مورد آن نداده و روشن نیست که در میان بازداشت شدگان، از افراد ارتش یا شبه‌نظامیان هوادار دولت نیز وجود دارند یا نه.

فلوجه اولین شهر عمده عراق بود که از سال ۲۰۱۴ و پیشروی‌های آن زمان «حکومت اسلامی» به تصرف افراطیون درآمد.

در گزارشی دیگر از عراق، ارتش آمریکا، برای نخستین بار از هلیکوپترهای آپاچی در شمال آن کشور برای حمله به مواضع «حکومت اسلامی» استفاده کرده‌است.

XS
SM
MD
LG