لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۱۵

نشریه جینز: افزایش حملات «حکومت اسلامی» در واکنش به فشارها


لحظه انفجار یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در عراق

تحلیلگران مرکز آی‌اچ‌اس جینز در آمریکا می‌گویند، گروه موسوم به حکومت اسلامی در پی کاسته‌شدن از مناظقی که در کنترل داشته، بر شدت حملات خود در عراق و سوریه افزوده و شمار قربانیان آن نیز به طور مشخصی افزایش پیدا کرده‌است.

به گفته آی‌اچ‌اس جینز، این گروه در سه ماهه اول سال ۲۰۱۶ میلادی، ۸۹۱ مورد حمله در عراق و سوریه انجام داده که «بیشتر از هر زمان مشابهی از سال ۲۰۱۴ میلادی‌ست».

گروه موسوم به «حکومت اسلامی» در میانه سال ۲۰۱۴ دست به پیشروی‌های گسترده‌ای در هر دو کشور عراق و سوریه زد و مناطقی را در هر دو سوی مرز به تصرف خود درآورد.

آی‌اچ‌اس می‌گوید حملات سه ماه اول سال جاری میلادی، ۲۱۵۰ کشته برجای گذاشته که این خود ۴۴ درصد بیشتر از زمان مشابه در سال قبل است.

تحلیلگران «مرکز شورش و تروریسم» در جینز، گفته‌اند «هر چه فشارها بر گروه [حکومت اسلامی] از طرف‌های مختلف بیشتر می‌شود، آنها نیز به سمت خشونت‌های فراگیرتر و بزرگ‌تری می‌روند».

به گزارش ۱۲ اردیبهشت ماه خبرگزاری رویترز، ماتئو هنمن، رئیس مرکز «شورش و تروریسم» این نشریه تحلیلی، گفته است «حملاتی برای کشتار گروهی، روشی‌ست که قبلا هم آزمایش شده و هدف از آن دور کردن توجهات از مشکلاتی‌ست که (این گروه) با آن‌ها روبه‌رو شده‌است».

به گفته هنمن، این موضوع «هم مصرف داخلی دارد، هم مصرف خارجی».

تحلیلگران جینز در عین حال به صف کسانی پیوسته‌اند که در مورد افزایش قدرت «داعش» در لیبی هشدار می‌دهند. برآوردها حاکی‌ست که طی سه ماهه اول سال جاری میلادی، شمار حملات در لیبی برابر با تمام شش ماه پیش از آن بوده است.

گروه موسوم به حکومت اسلامی در عراق و سوریه، از سوی ائتلافی به رهبری ایالات متحده تحت حملات هوایی قرار دارد. حکومت سوریه نیز همراه متحد خود، سوریه، حملاتی را به این گروه انجام داده است. در عین حال نیروهای مخالف اسد در سوریه، ارتش عراق، پیش‌مرگه‌های کرد و متحدان دولت مرکزی در آن کشور نیز در حال انجام عملیاتی زمینی برای عقب راندن قوای «داعش» هستند.

ائتلاف به رهبری آمریکا، دی ماه گذشته گفته بود گروه «حکومت اسلامی» ۴۰ درصد قلمرو خود در عراق و ۲۰ درصد قلمرو خود در سوریه را از دست داده است. [بیشتر بخوانید]

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG