لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۳۲

کری و لاوروف در مورد بحران اوکراین و خاورمیانه «گفت‌وگو کردند»


جان کری (راست) و سرگئی لاوروف آخرین بار دو هفته پیش دیداری رو در رو داشتند

به گزارش خبرگزاری‌ها جان کری، وزیر خارجه آمریکا، و سرگئی لاوروف، همتای روس او، پنج‌شنبه ۱۱ دی، در مورد بحران‌های منطقه خاورمیانه و اوکراین، تلفنی گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا با اعلام این خبر گفته است طی تماس تلفنی «آنها در مورد وضعیت خاورمیانه و اوکراین» صحبت کرده‌اند.

خبرگزاری ایتار-تاس نیز خبر مشابهی را از قول وزارت خارجه روسیه منتشر کرده و می‌گوید «گفت‌وگو به درخواست طرف آمریکایی انجام شده است».

به گفته «تاس» دو طرف سال نوی میلادی را نیز به یکدیگر تبریک گفته‌اند.

موضوع اوکراین و برخی بحران‌ها در خاورمیانه از جمله جنگ داخلی سوریه، از مورادی به شمار می‌رود که واشینگتن و مسکو بر سر آن اختلافاتی گاه عمیق دارند.

روسیه هوادار دولت بشار اسد در سوریه به شمار می‌رود در حالی‌که ایالات متحده از مخالفان دمشق است.

موضوع اوکراین طی سال میلادی گذشته یکی از عمیق‌ترین بحران‌ها و تنش‌ها را در روابط روسیه و غرب، پس از پایان جنگ سرد سبب شده است.

واشینگتن که از دولت مرکزی اوکراین حمایت می‌کند، روسیه را متهم به دخالت در اوضاع آن و حمایت از جدایی‌طلبان در شرق آن کشور کرده است. همین موضوع نیز تحریم‌هایی را علیه دولت روسیه همراه داشته است. مسکو این اتهام‌ها را رد کرده است.

روسیه به تازگی هشدار داده است که تشدید تحریم‌های آمریکا علیه آن کشور می‌تواند در همکاری‌های دوجانبه آنها در مورد مسائلی مانند برنامه هسته‌ای ایران یا بحران سوریه، مانع ایجاد کند. [بیشتر بخوانید]

الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، ۹ دی ماه گفت مسکو تصمیم آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه روسیه را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

در عین حال ایالات متحده در هفته رو به پایان به تلاش‌های کشورهای عربی و فلسطینی‌ها برای تصویب قطعنامه صلح با اسرائیل، که جدولی زمانی برای خروج نیروهای آن کشور از مناطق اشغال‌شده تعیین کرده است، رای «نه» داد. روسیه به این قطعنامه که در نهایت به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد نرسید، رای «آری» داده بود. [بیشتر بخوانید]

آخرین باری که کری و لاوروف رو در رو دیدار کرده بودند در میانه ماه دسامبر سال گذشته (دو هفته پیش)، در ایتالیا بود. جایی که آنها چند ساعت در مورد مسائلی مانند سوریه و اوکراین گفت‌وگو کردند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG