لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۶
جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، از روز یک‌شنبه اول تیر ماه در پی بحران عراق و پیشرفت‌های شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در آن کشور به امان، پایتخت اردن سفر کرده، سپس از بلژیک و فرانسه دیدار می‌کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا، ۲۹ خرداد ماه، در واکنش به درگیری‌های عراق گفته بود وزیر خارجه را برای گفت‌وگو با مقام‌ها به خاورمیانه و اروپا می‌فرستد.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا در این مورد منتشر کرده آمده است این سفر شش روزه جهت رایزنی با هم‌پیمانان و متحدان برای یافتن راهی برای کمک به تامین امنیت، ثبات و تشکیل دولتی فراگیر در عراق، بحث درباره چالش‌های امنیتی خاورمیانه و شرکت در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو انجام می‌شود.

بنا بر این بیانیه جان کری «در پاریس با متحدان منطقه‌ای و هم‌پیمانان در خلیج [فارس] بر سر چالش‌های امنیتی خاورمیانه، از جمله عراق و سوریه، دیدار می‌کند».

این سفر در حالی انجام می‌شود که هزاران نفر از شیعیان عراق روز شنبه دست به انجام رژه‌ای در مخالفت با اسلام‌گرایان، دولت اسلامی عراق و شام، داعش، که سنی‌مذهب محسوب می‌شوند، زده‌اند.

همزمان گزارش‌ها از تصرف شهر قائم در مرز با سوريه و نیز شهر راوه در غرب استان انبار، به دست پیکارجویان «داعش» و ادامه عمليات تهاجمی آنها حکايت دارد.

دیپلماسی آمریکا و تاکید مقام‌های عالی‌رتبه آن کشور بر اتحاد و یکپارچگی رهبران سیاسی برای جلوگیری از گسترش درگیری‌های فرقه‌ای استوار است و تازه‌ترین سفر وزیر خارجه ایالات متحده نیز در همین زمینه ارزیابی می‌شود.

البته فشارها بر دولت نوری مالکی، که از سوی منتقدان داخلی و خارجی، به فرقه‌گرایی به نفع شیعیان متهم شده، نیز بیشتر شده است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید انتظار می‌رود جان کری از عراق نیز دیداری داشته باشد. این دیدار که زمان آن مشخص نیست، در صورت انجام، دومین دیدار وزیر خارجه آمریکا از عراق طی زمانی است که ریاست دیپلماسی را در دست گرفته است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، یک روز پیش از آغاز سفر جان کری، در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، از رهبران سیاسی عراق خواست متحد شوند و راه‌ حلی سیاسی برای کشور خود ارائه کنند؛ «وگر نه، راه‌حلی نظامی برای این مشکل وجود نخواهد داشت».

این گفته‌ها در حالی مطرح شده که بغداد از واشینگتن درخواست کرده است دست به مداخله هوایی علیه نیروهای داعش در خاک عراق بزند. اما گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت آمریکا قصد انجام چنین کاری را -دست‌کم در شرایط کنونی- ندارد.

با این همه این کشور گروهی از مشاوران نظامی خود را به عراق فرستاده است تا به ارتش آن کشور کمک کنند.

تازه‌ترین دور از تنش‌های خونین در عراق، که برای چندمین بار از زمان حمله ائتلاف نظامی جرج بوش به آن کشور، چهره فرقه‌ای و مذهبی به خود گرفته است، دست‌کم یک میلیون آواره برجای گذاشته است که سازمان ملل می‌گوید در پی کمک به آنهاست.

از سوی دیگر ترکیه نیز گفته برای جبران کمبود سوخت در منطقه کردستان عراق، به این اقلیم کمک می‌کند.

اقلیم کردستان از جمله مهم‌ترین مناطقی است که گروهی از آوارگان نبردها به آن گریخته‌اند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG