لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۵۸

مدافعان کرد: «حکومت اسلامی» در حال عقب‌نشینی از حومه کوبانی است


زنان مدافع کوبانی در حاشیه غربی کوبانی

قوای مدافع کوبانی و نیز یک سازمان ناظر بر جنگ در سوریه، می‌گویند کردها با حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا در حال عقب راندن شبه‌نظامیان گروه موسوم به حکومت اسلامی (داعش)، در مناطق روستایی و حاشیه شهر کوبانی هستند.

گزارش‌های تازه در ۱۳ بهمن ماه، یک هفته پس از آن منتشر می‌شود که مدافعان کوبانی توانستند اسلام‌گرایان را از خود شهر عقب برانند و این شهر مرزی سوریه را پس از نبردهایی که چهار ماه به درازا کشید، آزاد کنند.

خبرگزاری رویترز اکنون از قول یکی از سخنگویان نیروهای مسلح کرد در کوبانی می‌گوید نیروهای «حکومت اسلامی» در کوبانی در حال «فروپاشی» هستند.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، نیز گفته است شبه‌نظامیان اسلام‌گرا توان زیادی برای مقاومت در برابر مدافعان کوبانی نداشتند و ممکن است حتی بیش از این هم به عقب رانده شوند.

نبردها در کوبانی و اطراف آن برای ماه‌ها یکی از مهم‌ترین اهداف حملات هوایی ائتلاف علیه «حکومت اسلامی» به رهبری آمریکا را تشکیل می‌داد.

از سوی دیگر مدافعان این شهر نیز که از حمایت پیش‌مرگه‌های کرد عراق برخوردار بودند، درگیر نبردهای زمینی شدیدی با آنها شدند.

ریدور خلیل، سخنگوی نیروهای شبه‌نظامی کرد مدافع کوبانی، به رویترز گفته است شبه‌نظامیان حکومت اسلامی تا ۲۵ کیلومتری شهر به عقب رانده شده‌اند.

با این همه آقای خلیل احتمال داده است که اسلام‌گرایان برای تجدید قوا به مناطق دیگر خواهند رفت در نتیجه انتظار می‌رود نبردها در مناطق شمالی سوریه ادامه پیدا کند و یا حتی افزایش یابد.

گزارش‌ها حاکی‌ست که «حکومت اسلامی» بخش‌های زیادی از مناطق شما و شرق سوریه را در کنترل خود دارد.

از سویی رویترز از قول رامی عبدالرحمان، مدیر سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، می‌گوید نیروهای داعش با از دست دادن ۲۰۰۰ تن از نفرات خود در نبرد کوبانی، قادر به گشودن جبهه جدیدی نبودند و احتمالا نبردهایی در حاشیه رقه -پایگاه اصلی حکومت اسلامی در سوریه- صورت خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG