لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۲۵

پلیس بریتانیا: تحقیقات در مورد عاملان حمله لندن پیشرفت عمده‌ای داشته‌است


نیروهای امنیتی و امدادگران در اطراف محل حملات

مقام‌های پلیس بریتانیا می‌گویند تحقیقات در مورد عاملان حمله لندن، «پیشرفت چشم‌گیری» داشته‌است؛ چندین نفر تا کنون در این رابطه بازداشت شده‌اند. گروه موسوم به حکومت اسلامی ادعا کرده «واحدی» از آن گروه این حمله را اجرا کرده‌است.

مارک رولی، از اعضای ارشد پلیس پایتخت بریتانیا، می‌گوید چند نهاد و سازمان در حال جمع‌آوری اطلاعات است تا دقیقا مشخص شود چه رخ داده‌؛ «تحقیقات در مورد آن‌ها (عاملان حمله)، روابط آن‌ها و این‌که آیا از همکاری یا حمایت افراد دیگری نیز برخوردار بودند، در جریان است».

همزمان گزارش شده‌است که ۱۲ نفر در رابطه با حملات شنبه‌شب در «لاندن بریج» و «بارو مارکت» بازداشت شده‌اند. بازداشت‌ها در بارکینگ، شرق لندن، صورت گرفته‌ و پلیس همچنان مشغول انجام تحقیقاتی در این منطقه است.

در عین حال رویترز و خبرگزاری فرانسه به نقل از وب‌سایتی متعلق به گروه موسوم به «حکومت اسلامی» می‌گویند این گروه ادعا می‌کند «واحدی از سربازانش» حمله لندن را «اجرا کرده‌است».

در جریان حملات شنبه‌شب، در ساعت ۱۰ شب، سه مهاجم سوار بر یک خودرو، شماری از مردم را روی پل لندن (لاندن بریج) زیر گرفته و سپس به سوی «بارو مارکت» در همان نزدیکی حمله‌ور شده‌اند. خودروی آن‌ها در نزدیکی یک پاب به مانع برخورد کرده‌است. آن‌ها سپس مسلح به چاقو از خودرو پیاده شده و مردم را هدف قرار داده‌اند. هفت نفر در این حملات کشته و دست‌کم ۴۸ نفر نیز زخمی شده‌اند. از میان زخمی‌شدگان، وضعیت ۲۱ نفر وخیم گزارش شده‌است.

نیروهای پلیس دقایقی پس از واقعه به محل رسیده‌اند، مجموعا ۵۰ گلوله شلیک شده‌است و طی هشت دقیقه از زمان رسیدن نیروهای امنیتی به محل، هر سه مهاجم از پا درآمده‌اند.

عاملان حمله جلیقه‌هایی به‌تن داشتند که شبیه جلیقه‌های انتحاری بود، اما مشخص شد که قلابی بودند و مهاجمان ظاهرا برای ایجاد هراس در میان مردم از آن‌ها استفاده کرده‌اند.

پلیس و دولت بریتانیا، حملات لندن را «تروریستی» نامیده‌اند. این سومین حمله از این دست از فروردین ماه به این سو در بریتانیا است. در آغاز بهار مهاجمی سوار بر خودرو به عابرین پیاده روی پل وست‌مینستر در نزدیکی پارلمان بریتانیا حمله‌ور شد؛ یکی از محافظان ساختمان پارلمان در جریان حمله کشته شد و مهاجم نیز در محل هدف قرار گرفت و از پا درآمد. دو هفته پیش نیز یک عامل انتحاری در جریان کنسرت آریانا گرانده در منچستر، ۲۲ نفر را کشت که بسیاری از قربانیان کودکان و نوجوانان بودند.

روز گذشته، تنها ساعاتی پس از وقایع لندن، کنسرت خیریه‌ای برای گرامیداشت کشته‌شدگان حمله منچستر برگزار شد که علاوه بر خود آریانا گرانده، شماری از ستاره‌های موسیقی پاپ در آن برنامه اجرا کردند. سازمان صلیب سرخ بریتانیا می‌گوید ۱۳ میلیون دلار کمک در این کنسرت جمع‌آوری شده‌است.

کاربران توئیتر تصویری از بازی پلیس و کودکان در جریان کنسرت خیریه منچستر منتشر کرده‌اند

حملات در منچستر و لندن تنها اندکی پیش از برگزاری انتخابات سراسری بریتانیا صورت گرفته‌است. حزب حاکم محافظه‌کار، حزب کارگر، لیبرال‌دمکرات‌ها و حزب ملی اسکاتلند، از جمله تشکل‌های سیاسی اصلی هستند که هشتم ژوئن، به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. این احزاب کارزار انتخاباتی خود را روز یک‌شنبه، برای یک روز متوقف کردند. مبارزه‌های انتخاباتی از امروز دوشنبه، ۱۵ خرداد، از سر گرفته می‌شود. مقام‌های رسمی گفته‌اند زمان تعیین‌شده برای رای‌گیری، لغو یا موکول به زمان دیگری نخواهد شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG