لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۵۱

مالزی: هنوز چیزی از هواپیمای ناپدید شده پیدا نکرده‌ایم


هواپیمای نظامی ویتنام در حال جست‌وجو در دریای چین جنوبی در مناطق جنوبی خاک آن کشور
اداره هوانوردی مالزی می‌گوید هنوز هیچ چیزی که بتوان گفت قطعه‌ای از هواپیمای ناپدید شده این کشور در بامداد روز شنبه است، پیدا نشده است.

این در حالی‌‌ست که مقام‌های ویتنامی پیشتر به رسانه‌های آن کشور گفته‌ بودند هواپیمای نیروی دریایی ویتنام قطعه‌هایی را بر دریا یافته‌اند که «ممکن است» بخش‌های از بدنه هواپیما باشد؛ همزمان شمار بیشتری از جست‌وجوگران به منطقه اعزام شده‌اند تا در این مورد تخقیق کنند.

سه روز است که از ناپدید شدن بوئینگ ۷۷۷ هواپیمایی مالزی می‌گذرد و شماری از نظریه‌ها و فرضیه‌ها در مورد این موضوع مطرح شده، اما همچنان هیچ چیز به طور رسمی اعلام نشده است.

نیروهای ویژه جست‌وجوگر از چندین کشور، از مالزی، چین، ویتنام تا سنگاپور یا ایالات متحده درحال کمک به عملیات هستند. عملیات جست‌وجو با حضور ۴۰ کشتی بیش و از ۳۰ هواپیما ادامه دارد.

بنا بر گزارش‌ها کشتی‌هایی به منطقه در ۹۰ کیلومتری جنوب ویتنام اعزام شده‌اند تا تحقیقات در مورد «قطعه‌هایی که احتمالا متعلق به هواپیما است» ادامه پیدا کند. این منطقه همان جایی است که در نزدیکی آن دو لکه بزرگ روغن یافت شده بود.

مقام‌های مالزی گفته‌اند نمونه‌ای از لکه‌های پیدا شده بر دریا را برای آزمایش فرستاده‌اند.

پیشتر قطعه دیگری که نیروهای سنگاپوری گفته بودند، یافته‌اند متعلق به هواپیمای ناپدید شده نبود.

روز یک‌شنبه، ۱۸ اسفند ماه، رئیس نیروی هوایی سلطنتی مالزی به خبرنگاران گفت رادارها نشان می‌دهند که هواپیمای ناپدید شده خطوط هوایی آن کشور «ممکن است راه بازگشت از مسیر اصلی خود به سوی چین را در پیش گرفته بود».

با این همه به گفته مقام‌ها این هواپیما پیش از ناپدید شدن از صفحه رادار هیچ نشانی از هشدار یا حتی اینکه در حال بازگشت از مسیر خود است، ارسال نکرده بود.

همزمان حضور دو مسافر با گذرنامه‌های غیرواقعی که متعلق به یک شهروند ایتالیایی و یک شهروند اتریشی است و بیشتر دزیده یا مفقود شده بود، از دیگر مسائلی است که بر تحقیقات در مورد پرواز ناپدید شده سایه افکنده است.

دو تن از کسانی که از ایتالیا و اتریش نامشان در فهرست مسافران پرواز گنجانده شده بود، گذرنامه‌های خود را پیشتر گم کرده بودند و در این پرواز نیز نبوده‌اند.

وزیر دفاع مالزی گفته است دیداری با نیروهای پلیس فدرال آمریکا که برای تحقیقات اعزام شده‌اند، صورت گرفته است.

این کشور می‌گوید تحقیقات در مورد مسافران ادامه دارد. آنها تصویر دو مسافری که با گذرنامه‌های غیرواقعی وارد هواپیما شده بودند را از روی دوربین‌های مدار بسته یافته‌اند.

نجیب رزاق، نخست‌وزیر مالزی، نیز دستور بازنگری در روند امنیت پرواز در فرودگاه‌های آن کشور را صادر کرده است.

با این همه رئیس اداره هوانوردی مالزی در کنفرانس خبری خود، ظهر (به وقت محلی) روز دوشنبه ۱۹ اسفند، از وضعیت امنیتی فرودگاه کوالالامپور دفاع کرد.

خبرگزاری رویترز از قول مقام‌هایی که در حال تحقیق در مورد بوئینگ ۷۷۷ هواپیمایی مالزی هستند -بدون آنکه نامی از آنها ببرد- می‌گوید اینکه هنوز قطعه‌ای از هواپیما پیدا نشده، احتمال «از هم پاشیدگی» آن در ارتفاعی که در آن در حال پرواز بود را به وجود آورده است.

مقام‌های مالزی گفته‌اند در حال حاضر تمرکز آنها بر یافتن قطعاتی از هواپیما است.

شرکت هواپیمایی مالزی و بوئینگ ۷۷۷ ناپدید شده آن، هر دو از امن‌ترین‌ها به شمار می‌روند. این شرکت طی نزدیک به دو دهه گذشته هیچ سانحه مرگباری نداشته است.

هواپیمای ناپدید شده ۲۲۷ مسافر و ۱۲ خدمه داشته و در مسیر کوالالامپور به بیجینگ (پکن) بوده است.
XS
SM
MD
LG