لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۴۹

صادق لاریجانی خواستار تحویل اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق شد


نمایی از اردوگاه آزادی (در عراق: حریه/لیبرتی) محل نگهداری اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق
صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، پس از دیداری با همتای عراقی خود در کنفرانسی خبری گفت انتظار تهران این است که آن کشور اعضای سازمان مجاهدین خلق را در عراق «در چارچوب موافقتنامه استرداد مجرمین» به ایران تحویل دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای لاریجانی روز یک‌شنبه ۲۸ اردیبهشت، گفت انتظار این است که آنها که «به اعتراف خودشان بزرگان کشور را همراه ۱۷ هزار شهید ترور کرده‌اند» تحویل ایران داده شوند.

خبرگزاری فارس نیز از قول رئیس قوه قضائیه نقل کرده است «ما توقع داریم از کشور دوست و برادر، عراق، که این افراد را در چهارچوب قانون به کشور ما بازگردانند تا آنها به صورت عادلانه محاکمه شوند.»

این گفته پس از دیدار او با مدحت محمود، رئیس قوه قضائیه عراق، مطرح شده است که به دنبال دعوت ایران، وارد تهران شده است.

گروهی بزرگ از اعضای سازمان مجاهدین خلق، از گروه‌های مخالفت نظام ایران که در سال‌های گذشته دست به چندین عملیات مسلحانه زده است، در خاک عراق و در اردوگاه آزادی (لیبرتی) نگهداری می‌شوند.

آنها طی چند ماه از اردوگاه اشرف به اردوگاه آزادی، که پیشتر پادگان نظامی نیروهای آمریکایی بود، انتقال داده شده‌اند.

در این زمان طی چندین درگیری و پرتاب موشک گروهی از این افراد در اردوگاه اشرف و چند نفر نیز در پی پرتاب خمپاره در اردوگاه آزادی کشته شدند.

سازمان ملل متحد که بر اردوگاه آزادی نظارت می‌کند، خواهان انتقال آنها از عراق به کشورهای دیگر است. نخستین گروه از آنها نیز در تابستان سال گذشته به آلبانی انتقال داده شدند. آلبانی از جمله کشورهایی است که حاضر شده به گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران پناهندگی بدهد.

با این همه همچنان شمار زیادی از اعضای این سازمان در اردوگاه حریه/لیبرتی در بغداد هستند.

مسئولیت حفاظت از آنها از سال ۲۰۰۹ میلادی به عراق واگذار شده است.

این کشور متعهد شده است که از استرداد اجباری آنها به ایران خودداری کند.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG