لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۳۱

پارلمان اروپا خواستار آزادی کشیش ایرانی آمریکایی شد


سعید عابدینی یک نوکیش مسیحی است و علاوه بر تابعیت ایرانی، تابعیت آمریکایی نیز دارد؛ گزارش شده که مهرماه سال ۹۱ پس از سفری به ایران که «برای بازدید از خانواده و پیگیری تاسیس یک پرورشگاه» صورت گرفته بود، بازداشت شد
پارلمان اروپا، روز پنج‌شنبه ۱۸ مهر، با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواست تا سعید عابدینی، کشیش ایرانی آمریکایی دربند را، هر چه زودتر آزاد کند.

در این بیانیه آمده است که کشیش نوکیش مسیحی باید «بدون فوت وقت» آزاد شد؛ همانطور که دیگرانی که به دلیل عقاید دینی خود در زندان‌اند.

در این بیانیه به نگرانی‌ها از «آزار روحی و جسمی» کشیش عابدینی در زندان نیز اشاره شده است.

سعید عابدینی یک نوکیش مسیحی است و علاوه بر تابعیت ایرانی، تابعیت آمریکایی نیز دارد؛ گزارش شده که مهرماه سال ۹۱ پس از سفری به ایران که «برای بازدید از خانواده و پیگیری تاسیس یک پرورشگاه» صورت گرفته بود، بازداشت شد.

وکیل مدافع این کشیش چهارم شهویور ماه اعلام کرد که دادگاه تجدید نظر حکم بدوی هشت سال حبس تعزیری برای موکلش را تایید کرده است.

پارلمان اتحادیه اروپا در عین حال خواستار آزادی هفت نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق شده است که در ماه گذشته در پی انفجارها در اردوگاه اشرف در عراق ناپدید شدند.

در این بیانیه آمده که به نظر می‌رسد این هفت تن در بغداد محبوس‌اند و باید «هر چه زودتر و بدون هیچ شرطی» آزاد شوند.

پیش از این کاترین اشتون، مسئول امور سياست خارجی اتحاديه اروپا، از احتمال استرداد این هفت عضو سازمان مجاهدین خلق به ایران از سوی عراق ابراز نگرانی کرده بود.

نخست‌وزیر عراق در همان زمان در اختیار داشتن این افراد را تکذیب کرده بود.

در جريان حمله‌ای در روز ۱۰ شهريور به اردوگاه اشرف، جايی که حدود ۱۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدين خلق حضور داشتند، ده‌ها تن کشته شدند.

سازمان مجاهدين خلق تعداد اين کشته‌ها را ۵۲ تن اعلام کرده و مدعی‌ست که نيروهای حکومت عراق چنين حمله‌ای را تدارک ديده‌ بودند؛ آنچه عراق رد کرده است.

پارلمان اتحادیه اروپا در بیانیه خود این حمله را محکوم کرده است.
XS
SM
MD
LG