لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۰

عملیات جست‌وجوی هواپیمای ناپدیدشده مالزی در اعماق آب متوقف شد


شماری از مردم در فرودگاه کوالالامپور چندی پس از ناپدیدشدن هواپیما؛ برخی از بستگان سرنشینان هواپیما تا مدت‌ها امیدوار بودند که هواپیما جایی فرود آمده و عزیزان آن‌ها هنوز زنده‌اند

استرالیا، مالزی و چین، اعلام کردند به جست‌وجوی هواپیمای ناپدیدشده‌ی پرواز شماره ۳۷۰ مالزی، در اعماق دریا، خاتمه داده‌اند.

در این شرایط، در حالی‌که دلیل یکی از اسرارآمیزترین سوانح هوایی معاصر همچنان نامشخص است، یافتن جعبه سیاه هواپیما تقریبا ناممکن می‌شود.

در بیانیه‌ای که این سه کشور عمده در جریان جست‌وجو صادر کرده‌اند، گفته شده «محل سقوط هواپیما مشخص نشده‌است».

این بیانیه افزوده است «تا این تاریخ هیچ اطلاع تازه‌ای که به مکان‌یابی در محل مشخصی کمک کند به دست نیامده است. به همین دلیل جست‌وجوی هواپیما در اعماق دریا متوقف شده‌است».

بوئینگ ۷۷۷ هواپیمایی مالزی با ۲۳۹ سرنشین، در هشتم مارس سال ۲۰۱۴ -نزدیک به سه سال پیش- ناپدید شد. این هواپیما در مسیر کوالالامپور به چین بود، اما به دلایلی نامشخص مسیر پرواز عوض شد.

طی ماه‌های گذشته قطعاتی در قاره آفریقا پیدا شد که گمان قوی می‌رود متعلق به بوئینگ ناپدیدشده است.

یک هیئت تحقیقاتی استرالیا آبان ماه گذشته اعلام کرد تحقیقات، بیش از پیش، احتمال سقوط هواپیما به دریا، پس از پایان سوخت، و بدون دخالت انسان، را محتمل کرده‌است.

«دفتر امنیت ترابری استرالیا» گفته است هواپیما در زمان کم‌کردن ارتفاع، خود را آماده فرودی احتمالی نمی‌کرد. این گزارش نشان می‌داد ارتفاع هواپیما از سطح دریا به طور مشخص و فزاینده‌ای کم شده‌؛ آنچه‌ به اصطلاح «شیرجه مرگ» توصیف می‌شود.

جست‌وجوگران شکی ندارند که بوئینگ هواپیمایی مالزی به اقیانوس هند سقوط کرده‌است.

دولت‌های دخیل در جریان جست‌وجو می‌گویند تصمیم اخیر آن‌ها «آسان و تهی از اندوه نبود» و ابراز امیدواری کرده‌اند که شاید «زمانی در آینده، محل هواپیما پیدا شود».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG