لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۵۰

وزیر دفاع عراق: رهبران داعش از موصل راهی سوریه شده‌اند


نیروهای عراقی در جنوب موصل

وزیر دفاع عراق می‌گوید رهبران گروه موسوم به حکومت اسلامی در موصل، پیش از حمله نیروهای مسلح دولت عراق برای بازپس‌گیری این شهر، به همراه خانواده‌های خود در حال ترک منطقه هستند و راهی سوریه شده‌اند.

خالد عبیدی، وزیر دفاع عراق، ۹ مرداد ماه به تلویزیون دولتی آن کشور گفته است اطلاعات جمع‌آوری شده نشان می‌دهد بین اعضای «داعش»، عمدتا به خاطر مسائل مالی، اختلافاتی در حال شدت گرفتن است.

به گفته آقای عبیدی «شمار زیادی از رهبران و خانواده‌های داعش خانه‌های خود را فروخته و به سمت سوریه رهسپار شده‌اند، بعضی‌ از آنها حتی تلاش کرده‌ان به اقلیم [کردستان] برسند».

نیروهای امنیتی عراق و شبه‌نظامیان هوادار دولت، شهر فلوجه در نزدیکی بغداد را از تصرف «داعش» خارج کرده‌اند. آنها اکنون در اطراف موصل هستند و خود را برای بازپس‌گیری این شهر بزرگ آماده می‌کنند. موصل در عین حال «پایگاه اصلی» گروه حکومت اسلامی در عراق نیز به شمار می‌ورد.

هنوز مشخص نیست عملیات نیروهای امنیتی عراق که از حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار است، از چه زمانی آغاز خواهد شد. اما مقام‌ها و دیپلمات‌های غربی گفته‌اند حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، احتمالا قصد دارد در ماه اکتبر دستور حمله را صادر کند.

وزیر دفاع عراق در مصاحبه روز شنبه خود با تلویزیون دولتی آن کشور بار دیگر در مورد وضعیت غیرنظامیان و آوارگی آنها در جریان یورش به موصل هشدار داده‌است. عبیدی می‌گوید «انتظار داریم، وقتی عملیات شروع شد، گروه بزرگی از ساکنان موصل آواره شوند. کم‌ترین رقمی که در نظر گرفته‌ایم، نیم میلیون نفر است».

پیش از این عراق هشدار داده بود ممکن است شمار آوارگان به دومیلیون نفر هم برسد. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی، نیز در مورد آوارگی حدود یک میلیون نفر از ساکنان این شهر طی هفته‌ها و ماه‌های پیش رو هشدار داده است.

احتمال می‌رود چند هزار نفر از شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی» در موصل باشند. رویترز می‌گوید این رقم احتمالا کم‌تر از ده‌هزار نفر است. به گفته رویترز، انتظار می‌رود دولت عراق نیز شماری نزدیک به ۳۰ هزار نفر را برای بازپس‌گیری موصل، با حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا، بسیج کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG