لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۵۷

کره شمالی یک «سامانه پدافند هوایی جدید» آزمایش کرد


این تصویر رهبر کره شمالی را در ۲۱ ماه مه در جمع شماری از فرماندهان نظامی در حال نظارت بر یک آزمایش موشکی نشان می‌دهد

خبرگزاری رسمی کره شمالی می‌گوید رهبر آن کشور، کیم جونگ‌اون، بر روند آزمایش یک «سامانه جدید پدافند هوایی» نظارت کرده‌ و خواستار «تولید انبوه» و «استقرار آن در سراسر کشور» شده‌است.

کره شمالی می‌گوید کیم جونگ‌اون از یک «سامانه پدافند هوایی هدایت‌شونده» که می‌تواند «اجسام پرنده‌ را از هر جهت ردیابی و هدف‌گیری کند»، بازدید کرده‌‌است.

به گفته خبرگزاری دولتی آن کشور آزمایش انجام‌شده «موفقیت‌آمیز» بوده‌است. بنا بر گزارش منتشرشده، رهبر کره شمالی در جمع مقام‌های ارتش آن کشور گفته در مقایسه با آزمایش‌های سال گذشته، سامانه اخیر در هدف‌یابی پیشرفت کرده و کارآمدتر شده‌است.

کیم جونگ‌اون گفته است «این جنگ‌افزار که کارآمدی آن به‌طور واقع تائید شده، باید به‌طور گسترده، برای قرارگیری در سراسر کشور، تولید شود… تا رویای وحشیانه دشمن برای فرمانروایی بر آسمان و رجزخوانی، برآورده نشود».

هیچ منبع مستقلی هنوز جزئیاتی از این سامانه و مراحل آزمایش آن، منتشر نکرده‌است.

گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی هفتم خرداد ماه منتشر شده و در آن به زمان دقیق آزمایش این پدافند اشاره‌ای نشده‌است. ولی به‌طور معمول این خبرگزاری یک روز پس از حضور رسمی رهبر کره شمالی در مراحل آزمایش تسلیحات نظامی به انتشار خبر یا گزارش در مورد آن می‌پردازد.

طی سال‌های گذشته و از زمان روی کار آمدن سومین رهبر از خاندان کیم در کره شمالی، پیونگ‌یانگ سه بار دست به آزمایش نظامی هسته‌ای زده است؛ بنابر گزارش «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی»، بیش از هفتاد موشک با برد کم‌تر از دو هزار کیلومتر و بیشتر از دو هزار کیلومتر نیز پرتاب کرده‌است. این پرتاب‌ها تقریبا چهار برابر بیشتر از آزمایش‌های موشکی ثبت‌شده تا پیش از به قدرت رسیدن کیم جونگ‌اون است.

گفته می‌شود کره شمالی به‌طور عمده در تلاش برای تولید موشک قاره‌پیما و نیز رسیدن به توانایی قرار دادن کلاهک هسته‌ای بر موشک‌های بالستیک است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، کره شمالی را از انجام آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای منع کرده‌است.

پیونگ‌یانگ، آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن کشور، کره جنوبی و ژاپن، را متهم به آماده شدن برای حمله به آن کشور، توطئه برای ترور رهبر آن و موارد دیگر کرده‌است. کره شمالی در عین حال تهدید کرده دست به انجام «حمله اتمی پیشگیرانه» علیه ایالات متحده و کره جنوبی بزند.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا به کره شمالی هشدار داده است که توسل به جنگ‌افزار اتمی، با واکنش موثر آن کشور روبه‌رو خواهد شد. آقای متیس در عین حال در پایان اردیبهشت ماه بر یافتن راه‌حلی دیپلماتیک برای بحران در شبه‌جزیره کره تاکید کرد و اظهار داشت راه‌حل نظامی نتایجی «فاجعه‌بار در مقیاسی باورنکردنی» همراه خواهد داشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG