لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۰۸

این سومین بار است که در دو ماه گذشته ایران و گروه ۵+۱ در شهر ژنو در سوئیس، بر سر میز مذاکره خواهند نشست.

این مذاکرات در حالی برگزار می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که ایران در سه ماه گذشته برنامه خود را توسعه نداده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، هم گفته است که تهران احتیاج ندارد تا حق غنی سازی‌اش به رسمیت شناخته شود.

همه این‌ها درحالیست که بسیاری از دستیابی به توافق در آینده نزدیک خبر داده و کشورهایی چون اسرائیل، از دستیابی به توافقی که آن را «بد» نامیده‌اند، نگرانند.

درباره آنچه به‌زودی در ژنو ممکن است رخ دهد، رادیوفردا با مایکل مان، سخنگوی کا‌ترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت‌وگو کرده است.

آیا برنامه مذاکرات مشخص است؟

زمان‌بندی مذاکرات همچنان مورد بحث است. تا آنجاکه من اطلاع دارم روز چهارشنبه جلساتی بین شش کشور برگزار خواهد شد و پس از آن کا‌ترین اشتون و محمد جواد ظریف دو مذاکره کننده ارشد دیداری خواهند داشت که بعد از ظهر به وقت محلی قرار است انجام شود. بعد بستگی دارد که شرایط چگونه پیش رود اما پیش بینی می‌شود که احتمالا یک جلسه اصلی ایران و پنج به علاوه یک نیز در روز چهارشنبه انجام شود. این موضوع هنوز مشخص نیست.

زمانبدی مذاکرات تا روز جمعه پیش بینی شده است، اما روند مذاکره پیش‌بینی ناپذیر است و نمی‌توان گفت که تا چه زمانی به طول خواهد انجامید. اگر دفعه پیشین را در نظر بگیرید گفت‌وگو‌ها در فرمت‌های بسیار متنوعی برگزار شد و یک روندی بود که به صورت ارگانیک پیش رفت.

بله دفعه پیش دیدار‌ها و حضورهای غیرمنتظره‌ای را شاهد بودیم. آیا اینبار هم باید منتظر تغییرات ناگهانی در سطح مذاکرات و سفر وزرای خارجه شش کشور به ژنو باشیم؟

من در این لحظه از چنین موضوعی اطلاع ندارم. آنچه می‌دانم این است که گفت‌وگو‌ها توسط کا‌ترین اشتون و جواد ظریف هدایت می‌شود و مدیران سیاسی وزارت خارجه شش کشور نیز حضور خواهند داشت. اما هیچ‌گاه نمی‌توان پیش‌بینی کرد که تغییری حاصل می‌شود یا خیر.


بسیاری در این روز‌ها از احتمال دستیابی به توافق با ایران می‌نویسند. آیا امضای چنین توافقی با حضور اشتون – ظریف ممکن است یا احتیاج به حضور وزرای خارجه است؟

این گمانه زنی است که بگوییم شاید توافق به دست آید یا نیاید. ما نمی‌دانیم که چنین خواهد شد یا خیر. ما به ژنو آمده‌ایم تا ‌‌نهایت تلاش خود را برای پیشبرد این گفت‌وگو‌ها بکنیم.

کا‌ترین اشتون روز دوشنبه پس از دیدار با وزرای خارجه اتحادیه اروپا با رسانه‌ها سخن گفت و تاکید کرد که مصمم است این مذاکرات را تا جایی که در توان دارد پیش ببرد اما توافق باید خوب، محکم و قدرتمند باشد. اشتون از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، ماموریت انجام این گفت‌وگو‌ها را بر عهده دارد در نتیجه هیچ نیاز حقوقی برای حضور دیگران نیست اما باید دید چه می‌شود.

فضای مذاکرات پیش رو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ فکر می‌کنید که طرف‌ها همچنان آنطور که گفته بودند به کم کردن فاصله ادامه خواهند داد؟

برنامه این است. کا‌ترین اشتون به ژنو می‌آید تا پیشرفت را ادامه دهد تا نظرات طرفین هر چه بیشتر به هم نزدیک شود. اما در هر مذاکره دو طرف وجود دارد. باید امیدوار باشیم که هر دو طرف بخواهند با جدیت به مذاکره ادامه دهند.

  • 16x9 Image

    هانا کاویانی

    هانا کاویانی، از سال ۱۳۸۶ با رادیو فردا به عنوان خبرنگار و گزارشگر همکاری می‌کند. او در این مدت از جمله پرونده هسته‌ای ایران و مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای را از نزدیک دنبال کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG