لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۲۵

اوباما از سنا خواست تا به مذاکرات هسته‌ای با ایران فرصت دهد


دولت اوباما در هفته‌های گذشته از نمایندگان مجلس سنا بارها خواسته است با خودداری از تشدید تحریم‌های ایران٬ به دور جدید مذاکرات هسته ای فرصت دیگری دهند.
رئیس جمهور آمریکا ۲۸ آبان‌ماه شخصا از اعضای سنا خواست تا در حالی که آمریکا و سایر قدرت‌های جهان در تلاش هستند تا از طریق مذاکره با ایران به یک توافق هسته‌ای برسند٬ از تصویب تحریم‌های بیشتر علیه ایران خودداری کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس آقای اوباما روز سه شنبه در جلسه‌ای که در کاخ سفید برگزار شد این اظهارات را مطرح کرد و باب کورکر٬ سناتور جمهوری‌خواه که در این جلسه حضور داشت گفت که آقای اوباما از قانون‌گذاران خواست تا «برای مدتی» دست نگه دارند و طرح تحریمی تازه‌ای علیه ایران تصویب نکنند.

جی کارنی٬ سخنگوی کاخ سفید، نیز اظهار کرده که باراک اوباما به سناتور‌ها گفته است تحریم‌های تازه زمانی تاثیرگذار خواهند بود که ایران از قبول پیشنهاد ۵+۱ خودداری کند یا پس از توافق٬ از پایبندی به تعهداتش سر باز بزند.

دیدار با رهبران مجلس سنا در آستانه دور دیگری از مذاکرات هسته ای با ایران انجام شده است. این مذاکرات روز چهارشنبه٬ ۲۹ آبان‌ماه در ژنو آغاز می شود.

برنادت میهان، سخنگوی کاخ سفید، پیش از جلسه روز سه‌شنبه به خبرگزاری‌ها گفته بود که آقای اوباما قرار است با روسا و اعضای کمیته‌های بانکی٬ روابط خارجی٬ نیروهای مسلح و کمیته ویژه اطلاعات مجلس سنا دیدار کند.

دولت اوباما در هفته‌های گذشته از نمایندگان مجلس سنا بارها خواسته است با خودداری از تشدید تحریم‌های ایران٬ به دور جدید مذاکرات هسته ای فرصت دیگری دهند.

باب کروکر روز سه شنبه گفت سناتورها می‌خواهند تا حداقل پیش‌نویس تحریم‌های تازه را در چند روز آینده تهیه کنند٬ اما تا پیش از «عید شکرگزاری» (هفتم آذرماه) هیچ مصوبه تحریمی جدید به لایحه بودجه دفاعی سالانه اضافه نخواهد شد.

آسوشیتدپرس گزارش می‌دهد که پس از جلسه روز سه‌شنبه با باراک اوباما٬ شش تن از سناتورهای جمهوری‌خواه و دموکرات در نامه‌ای به جان کری٬ وزیر دفاع این کشور٬ در مورد پیشنهادی که قرار است در مذاکرات هسته‌ای به ایران داده شود ابراز تردید کردند و از دولت اوباما خواستند تا با توافقی که بیش از اندازه در مقابل ایران سخاوتمندانه باشد یا به اندازه کافی بر برنامه هسته‌ای ایران سخت نگیرد٬ موافقت نکند.

در این نامه آمده است: «اگر ما تحریم‌ها را کاهش بدهیم٬ ایران هم باید قابلیت‌های هسته‌ای خود را کاهش دهد.»

قرار است دور جدید گفت‌و‌گو‌های هسته‌ای از ۲۹ آبان‌ تا اول آذر در ژنو برگزار شود.

اعضای ۵+۱ به جز فرانسه نسبت به رسیدن به توافقی هسته‌ای با ایران ابراز خوش‌بینی کرده‌اند و ایران نیز در مقابل در عین تاکید بر غیرقابل مذاکره بودن حق هسته‌ای‌اش٬ این مذاکرات را فرصتی تاریخی برای تغییر مسیر دانسته است.
XS
SM
MD
LG