لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۱۴

اوباما: لیبی پس از ۲۰۱۱ احتمالا بزرگ‌ترین اشتباه دوره من بود


رئیس‌جمهوری ایالات متحده در مصاحبه تازه‌ای گفته است فقدان برنامه‌ریزی برای لیبی در پی سرنگونی معمر قذافی در سال ۲۰۱۱، احتمالا بزرگ‌ترین اشتباه دوره ریاست‌جمهوری او بود.

او روز یک‌شنبه ۲۲ فروردین در گفت‌وگویی با شبکه خبری «فاکس» در مورد آنچه به عقیده‌ خودش «بزرگ‌ترین اشتباه» بوده، گفت «احتمالا برنامه‌ریزی نکردن برای روز بعد از آن روزی که فکر می‌کردم کار درستی کرده و وارد کارزار لیبی شده‌ایم».

پنج سال پیش، در پی حمله نیروهای قذافی به غیرنظامیان و درگیری‌های داخلی لیبی، ائتلافی علیه دیکتاتور پیشین آن کشور شکل گرفت و حملات هوایی نیروهای خارجی و پیشروی نیروهای مخالف داخلی آغاز شد.

محوریت شکل‌گیری عملیات نظامی خارجی علیه قذافی با کشورهای فرانسه و بریتانیا بود، آمریکا و کانادا از دیگر کشورهایی بودند که به این ائتلاف پیوستند. مداخله نظامی کشورهای غربی در لیبی به موجب قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل، برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع برفراز آن کشور، صورت گرفته بود. دولت مرکزی لیبی به رهبری قذافی فروپاشید، اما از آن زمان این کشور مرکز بحران، هرج‌ومرج و درگیری نیروهای رقیب بوده است. لیبی رفته‌رفته به یکی از مراکز اصلی حضور «حکومت اسلامی» نیز تبدیل شده است.

باراک اوباما، چندی پیش در مصاحبه‌ای با نشریه آتلانتیک، از سیاست‌های دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، در پی سقوط قذافی انتقاد کرده و گفته بود او «به خاطر برخی چیزهای دیگر حواسش پرت شده بود». علاوه بر کامرون، نیکلا سرکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه نیز مورد انتقاد رئیس‌جمهوری آمریکا قرار گرفت.

در پی آن مصاحبه کاخ سفید تاکید کرد که روابط متحدان، قوی و مستحکم است. با این همه باراک اوباما، همچنان موضوع لیبی و رخدادهای آن را به میان کشیده است. رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید هنوز معتقد است که نفس وارد شدن آمریکا به کارزار آن کشور، در حملات هوایی یا کمک‌های اطلاعاتی و ترابری، کار درستی بوده است.

او در گفت‌وگو با آتلانتیک گفته بود حمله به قذافی جلوی جنگی خونین و کشتار مستمر غیرنظامیان را گرفت، اما با وجود همه آنها شرایط در لیبی به هم ریخته است؛ «من به اروپایی‌ها اعتماد بیشتری داشتم [که پس از فروپاشی قذافی] به لیبی نزدیک شده و در آن کشور سرمایه‌گذاری خواهند کرد».

مقام‌های ایالات متحده طی ماه‌های گذشته نگرانی خود را از افزایش حضور گروه موسوم به «حکومت اسلامی» در لیبی نیز بیان کرده‌اند.

تلاش‌های بین‌المللی برای ایجاد ثبات در این کشور شمال آفریقا، به تازگی روند تازه‌ای گرفته است و برخی گروه‌های درگیر بر سر تشکیل یک دولت مشترک به توافقاتی رسیده‌اند.

XS
SM
MD
LG