لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۵۴

تولید نفت اوپک برخلاف خواست ایران کاهش نیافت


رستم قاسمی، وزیر نفت ایران در اجلاس وین؛ خواست ایران با پاسخ رد اوپک روبه‌رو شد
درحالیکه مقام‌های ایرانی پیش از برگزاری اجلاس اوپک در وین، از تلاش تهران برای کاهش تولید نفت اعضای اوپک گفته بودند، اجلاس دهم خرداد ماه بدون کاهش تولید پایان یافت.

بهای نفت پس از تصمیم اوپک به زیر ۹۳ دلار برای هر بشکه سقوط کرد.

کاهش بهای نفت نیز برای چندمین بار برخلاف پیش‌بینی‌ها و خواست‌های مقام‌های ایرانی‌ست؛ پیشتر رستم قاسمی، وزیر نفت جمهوری اسلامی در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر نارضایتی دولت متبوع خود را از بهای کنونی نفت در بازار جهانی ابراز کرده و گفته بود: «از نظر جمهوری اسلامی ایران، ۱۰۰ دلار [برای هر بشکه] کف قیمت نفت در بازار جهانی است».

با این همه بر خلاف خواسته مقام‌های ایرانی در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۳ بهای نفت خام در بازارهای جهانی، بین ۸۸ تا ۹۸ دلار در نوسان بود. در عین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول کارشناسان گزارش داده که به نظر می‌رسد بهای نفت در ماه‌های آینده همچنان با نشیب بیشتری روبه‌رو خواهد بود تا فراز.

هم‌اینک تولید کشورهای عضو اوپک ۳۰ میلیون بشکه در روز است؛ در عین حال کشورهای اروپایی با رکود اقتصادی مواجه‌اند.

ایران برای صادرات نفت و دسترسی به ارز ناشی از فروش آن با مشکلات فراوانی روبه‌روست که دلیل اصلی آن تحریم‌های جداگانه اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکاست.

مشتریان اصلی نفت ایران چهار کشور چین، کره جنوبی، هند و ژاپن هستند که طی ماه‌های گذشته برای دریافت معافیت‌های وارداتی از آمریکا، واردات نفت خود را از ایران کاهش داده‌اند.

تهران پس از فروش نفت نیز مجبورست به واردات کالا یا دریافت پول کشورهای خریدار به جای دلار تن دهد.

کاهش بهای نفت در پی تصمیم اوپک و بر خلاف خواست تهران، درحالی‌ست که گزارش تازه‌ای از این سازمان بزرگ نفتی نشان می‌دهد تولید روزانه نفت ایران نیز رو به کاهش است.

بر اساس این گزارش تولید روزانه نفت ایران طی ماه مارس میلادی در مقایسه ماه پیش از آن حدود ۴۹ هزار بشکه کاهش یافته است.

تولید نفت ایران طی سال گذشته میلادی، خصوصا بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا، به شدت کم شده است، به‌طوری‌که، بنابر گزارش اوپک میانگین آن در سال ۲۰۱۲ در مقایسه با سال ۲۰۱۱ ، حدود ۸۹۰ هزار بشکه کاهش نشان می‌دهد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG