لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۵
نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین پاکستان، که مسلم‌لیگ به رهبری او، مهم‌ترین حزب مخالف دولت در انتخابات پارلمانی محسوب می‌شود، در آخرین لحظات روز شنبه اعلام کرد که برنده انتخابات آن کشور است.

نواز شریف در میان هواداران خود در لاهور در ایالت پنجاب، گفت هنوز نتیجه قطعی مشخص نیست، ولی همه چیز نشان می‌دهد که ما بزرگ‌ترین حزب پارلمان هستیم.

مسلم‌لیگ نواز شریف یک حزب دست‌راستی میانه به شمار می‌رود و در مجلس ملی فعلی پاکستان صاحب ۹۲ کرسی‌ست.

پیشتر هم پیش‌بینی‌ها حکایت از بخت بیشتر این حزب برای پیروزی در انتخابات داشتند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید شمارش اولیه آرا نشان می‌دهد حزب نواز به ۱۱۹ کرسی از ۲۷۲ کرسی دست پیدا کرده است. گاردین به نقل از خبرنگار ناظر خود این رقم را حدود ۱۱۰ کرسی عنوان کرده است. به گزارش شبکه خبری پاکستانی داون، رئیس هیئت برگزار کننده انتخابات در یک کنفرانس مطبوعاتی تعداد شرکت‌کنندگان را ۶۰ درصد اعلام کرد، اما آمار رسمی دیگری ارائه نکرد.

انتخابات پاکستان در پی موجی از خشونت‌های خونین برگزار شد، که طالبان آن کشور مسئولیت عمده آنها را بر عهده گرفته است. تا پیش از برگزاری انتخابات روز شنبه دست کم ۱۱۰ نفر حتی در گردهمایی احزاب اسلام‌گرا کشته شدند. در زمان انتخابات نیز بمب‌گذاری در نزدیکی ساختمان حزب حاکم بیش از ۱۰ کشته بر جای گذاشت. بنا بر گزارش‌ها از پاکستان دست کم ۲۰ نفر در زمان برگزاری انتخابات در خشونت‌های گوناگون جان خود را از دست دادند.

مردم در ایالت پنجاب، تا صبح روز یک‌شنبه با نمادها و نشانه‌های حزب نواز شریف در خیابان‌ها بودند
مردم در ایالت پنجاب، تا صبح روز یک‌شنبه با نمادها و نشانه‌های حزب نواز شریف در خیابان‌ها بودند
ده‌ها هزار نفر از نیروهای ارتش و صدها هزار نیروی امنیتی و پلیس مسئول حفاظت از امنیت این انتخابات بودند.

این نخستین بار در تاریخ پاکستان است که دوره یک حزب به طور کامل به پایان رسیده و قرار است قدرت، در فرایند مدنی به پیروز انتخابات واگذار ‌شود.

رسانه‌های پاکستانی می‌گویند نظرسنجی‌های اولیه نشان می‌دهد پس از مسلم لیگ نواز شریف، تحریک انصاف (جنبش عدالت) به رهبری عمران خان، قهرمان پیشین کریکت بیشترین کرسی‌ها را به دست آورده است.

حزب عمران خان که پیشتر از اقبالی در میان رای‌دهندگان پاکستانی برخوردار نبود، توانسته است طی ماه‌های گذشته به مقبولیت خود بیافزاید.

بهبود وضع اقتصادی و مبارزه با فساد اداری از مهم‌ترین موضوعاتی بود که نامزدها و احزاب در این انتخابات از آن سخن گفته‌اند؛ یک مغازه‌دار در لاهور به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است «مردم بی‌کارند، تجارت از رونق افتاده، ما هر روز در حال مردنیم».

پاکستان، جمهوری اسلامی فدرال و صاحب مجلس سنا و ملی‌ست. از پنج ایالت، اسلام‌آباد به عنوان پایتخت، یک منطقه خودمختار و جامو و کشمیر تشکیل می‌شود. رئیس‌جمهوی، ریاست دولت و فرماندهی نیروهای مسلح آن کشور را بر عهده دارد و نخست‌وزیر نیز معمولا رهبر بزرگ‌ترین حزب پیروز در انتخابات مجلس ملی آن کشور است.
XS
SM
MD
LG