لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۱۹

پلیس بلژیک «وصیت‌نامه‌ای» از مظنون کلیدی حملات پاریس پیدا کرد


عبرینی در تصاویر منتشر شده از سوی پلیس بلژیک در یک پمپ‌بنزین واقع در اتوبانی به سمت پاریس دیده می‌شود

در نامه‌ای که پلیس بلژیک از محمد عبرینی، مظنون کلیدی حملات مرگبار پاریس و بروکسل، پیدا کرده، او گفته در سفر به سوریه، در پی مرگ برادر جوانش، «شدیدا به دین علاقه‌مند» شده‌ و قصد داشته «شهید» شود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از پلیس بلژیک می‌گوید آنها موفق شده‌اند نوشته‌ای که «احتمالا آخرین وصیت‌نامه» عبرینی‌ست را پیدا کنند؛ نامه‌ای که در آن از آمادگی برای «شهادت» سخن به میان آمده‌است.

نیروهای امنیتی نامه محمد عبرینی را در لپ‌تاپی یافته‌اند که ۲۲ ماه مارس پیدا شده: روزی که مهاجمان انتحاری وابسته به «حکومت اسلامی» در فرودگاه و متروی بروکسل، پایتخت بلژیک، ۳۲ تن از شهروندانی از کشورهای مختلف جهان را کشتند.

شبکه فرانسوی‌زبان ب‌اف‌ام‌تی‌وی در بلژیک نیز می‌گوید این نامه که در فرمت «وورد» نوشته شده بود به دوم فوریه، نزدیک به دو ماه قبل از حملات بلژیک باز می‌گردد و نیروهای امنیتی آن را در اسناد پاک‌شده کامپیوتر پیدا کرده‌اند.

به گفته این شبکه تلویزیونی او می‌گوید در پی مرگ برادر جوانش در جریان یک حمله انتحاری در سوریه، «مجذوب دین» شده‌است و پس از «تحقیقات» به «حکومت اسلامی» پیوسته‌است.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، عبرینی ظاهرا این نامه را به مادرش نوشته است؛ نامه با حروف بزرگ و غلط‌های املایی نوشته و با نام «ابو یحیی» امضا شده‌است.

او از کسانی که خود را برای «هراساندن کافران» منفجر می‌کنند با عنوان «قهرمان» نام برده‌است.

بازرسان پلیس گفته‌اند: «سبک نوشته و محتوای آن به وضوح نشان می‌دهد که فرد قصد داشته، احتمالا در جریان یک حمله تروریستی در آینده، مانند شهید بمیرد».

محمد عبرینی ۳۱ ساله، شهروند بلژیک و مراکشی‌تبار است.

او مظنون اصلی در حملات پاریس است که به کشته شدن ۱۳۰ نفر انجامید. در عین حال گفته شده همان کسی‌ست که در تصاویر دوربین‌های مداربسته در فرودگاه بروکسل، پیش از انفجارها، دیده شده‌است. فردی که در کنار دو انتحاری‌کننده دیگر است و کلاه به سر دارد.

گفته شده این فرد اوایل تابستان سال گذشته به سوریه سفر کرده بود. برادر جوانترش در ژوئیه سال ۲۰۱۴ در تشکیلات فرانسوی داعش کشته شد.

مقام‌های پلیس فرانسه بیستم فروردین خبر دادند که عبرینی در بلژیک دستگیر شده است.

دیدن نظرات (۲۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG