لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۳۸

پوتین: اسد در زمان گسترش بحران در سوریه اشتباهاتی کرد


پوتین و اسد در دیداری در سال ۲۰۰۵

رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه‌ای با یک روزنامه آلمانی گفته است بشار اسد در زمان گسترش بحران در سوریه چندین اشتباه کرده است، با این همه افزوده تشدید جنگ داخلی در سوریه، به خاطر ورود نیروها، پول و سلاح از خارج از این کشور بوده است.

روسیه از مهم‌ترین حامیان بشار اسد به شمار می‌رود و خود، در کنار ایران، از سوی کشورهای مخالف اسد، متهم به ارسال کمک‌های مالی و نظامی به آن کشور است.

رئیس‌جمهوری روسیه در بخشی دیگر از مصاحبه خود گفته است دادن پناهندگی به بشار اسد، از پناهندگی به ادوارد اسنودن، کارمند پیمانکاری پیشین در سازمان امنیت ملی آمریکا، آسان‌تر است. هر چند به عقیده پوتین اگر بر اساس نقشه راه سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ داخلی، «انتخاباتی دمکراتیک» در سوریه انجام شود، «آن وقت احتمالا اسد نیازی به خارج شدن از کشور نخواهد داشت».

ادوارد اسنودن، فردی که پوتین در مصاحبه خود به او اشاره کرده، اسنادی را از سازمان امنیت ملی آمریکا خارج و منتشر کرده که نشان می‌دهند ایالات متحد به طور هدفمند به رصد مکالمات، داده‌ها و اطلاعات شهروندان و سیاستمداران پرداخته است.

او اکنون در روسیه پناهنده است. ایالات متحده بارها خواستار استرداد او شده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، پوتین می‌گوید «ما نمی‌خواهیم سوریه مانند عراق و لیبی شود».

او افزوده است «به مصر نگاه کنید؛ باید از رئیس‌جمهور [عبدالفتاح] سیسی، برای در دست گرفتن قدرت و مسئولیت در موقع اضطراری، برای ثبات بخشیدن به کشور، ستایش کرد».

پوتین از حامیان سیسی به شمار می‌رود و مسکو طی سال‌های اخیر روابط راهبردی خود با قاهره را افزایش داده است. در عین حال یکی از مرگبارترین «رخدادهای تروریستی» در یک هواپیمای مسافربری، برای یک هواپیمای روسی و در مصر رخ داده است. شاخه‌ای از «حکومت اسلامی» ادعا کرده که «انفجار» در هواپیما کار این گروه بوده است.

ولادیمیر پوتین می‌گوید نیروهای اسد علیه غیرنظامیان نمی‌جنگند، بلکه علیه گروه‌های مسلح مخالف دولت، نبرد می‌کنند.

به گفته رئیس‌جمهوری روسیه، اگر غیرنظامیان سوری در این حملات آسیب می‌بینند، در درجه اول تقصیر «شورشیان و حامیان خارجی آنها» است.

ارتش روسیه، برای حمایت از دولت مرکزی سوریه دست به انجام حملاتی هوایی در سوریه زده است. سازمان عفو بین‌الملل پیش از این گزارش داده بود که ده‌ها غیر نظامی در این حملات کشته شده و برخی از حملات «مستقیما» به غیرنظامیان یا مراکز مسکونی انجام شده است. روسیه این اتهام‌ها را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG