لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۶

رئیس‌جمهوری روسیه: تحریم‌های تازه آمریکا ممکن است به روابط دو کشور ضربه بزند


پوتین می‌گوید «در حال حاضر زود است که به‌شکل آشکار در مورد یک اقدام تلافی‌جویانه صحبت کنیم»

خبرگزاری دولتی روسیه به نقل از رئیس‌جمهوری آن کشور می‌گوید تحریم‌های اخیرا تصویب‌شده در سنای آمریکا ممکن است به روابط دو کشور ضربه بزند؛ ولادیمیر پوتین همچنین گفته هنوز زود است تا در مورد یک اقدام احتمالی تلافی‌جویانه سخن گفت.

به گزارش «ریانووستی»، آقای پوتین ۲۷ خرداد ماه گفته‌است «این [تحریم‌ها] در واقع روابط آمریکا و روسیه را پیچیده می‌کند. به‌نظر من [به این روابط] آسیب می‌رساند».

سنای آمریکا، ۲۴ خرداد ماه، به متممی رای داد که در طرح تحریم‌های ایران قرار دارد و براساس آن تحریم‌های تازه‌ای علیه روسیه اعمال شده و لغو تحریم‌های دوره باراک اوباما توسط رئیس‌جمهوری فعلی نیز به اجازه کنگره نیاز خواهد داشت.

آقای پوتین پیشتر در جریان یک گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کرده بود دلیلی برای تحریم‌های تازه واشینگتن علیه مسکو وجود ندارد و طی بازه زمانی اخیر -از زمان تصویب تحریم‌های پیشین به‌خاطر موضوع اوکراین و دیگر قضایا- «اتفاقی غیرعادی روی نداده‌است».

روسیه شبه‌جزیره کریمه که بخشی از خاک اوکراین است را به‌طور یک‌جانبه به خاک خود الحاق کرده‌است. در آمریکا اتهام‌هایی در مورد دخالت روسیه در انتخابات آن کشور جریان دارد، مسکو به حمایت از شورشیان در شرق اوکراین متهم است و در عین حال در یکی از بدترین بحران‌های اخیر، یعنی جنگ داخلی سوریه، از حامیان اصلی بشار اسد به‌شمار می‌رود. روسیه اتهام دخالت در انتخابات آمریکا و نیز حمایت از شبه‌نظامیان و شورشیان در شرق اوکراین را رد کرده و در مورد سوریه نیز می‌گوید به درخواست دولت رسمی آن کشور و برای مقابله با تروریسم، دست به مداخله زده‌است.

ولادیمیر پوتین، روز شنبه تاکید کرده فعلا قصد دارد ببیند وضعیت تحریم‌های تازه‌تصویب‌شده در کنگره آمریکا، به کجا خواهد کشید؛ «به‌همین دلیل در حال حاضر زود است که آشکارا در مورد یک اقدام تلافی‌جویانه صحبت کنیم».

متمم تحریم‌های روسیه، علاوه بر تقویت تحریم‌های موجود، تحریم‌های تازه و گسترده‌ای را علیه افراد و نهادهای آن کشور، به دلیل فساد، نقض حقوق بشر و کمک تسلیحاتی به حکومت سوریه اعمال خواهد کرد.

«افزایش تحریم‌های فعلی، از جمله علیه برخی پروژه‌های انرژی و تامین مالی در برخی بخش‌های اصلی» یا «صدور مجوز برای اجرای تحریم‌هایی علیه برخی بخش‌های کلیدی اقتصادی روسیه، از جمله معادن، بخش فلزات، کشتی‌رانی و راه آهن» از جمله تحریم‌های تازه به‌شمار می‌روند.

پس از آن‌که سنا به طرح تازه تحریم‌های ایران -دربرگیرنده متمم تحریم‌های روسیه- رای داد، این طرح به مجلس نمایندگان می‌رود و پس از تصویب، باید برای امضا به کاخ سفید فرستاده شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG