لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۴۶

بازتاب بازداشت ملوان‌های آمریکایی در مناظره جمهوری‌خواهان


از چپ: روبیو، ترامپ، کروز، کارسون و بوش

گروهی از نامزدهای جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، با پرداختن به موضوع بازداشت ۱۰ ملوان آمریکایی توسط نیروهای سپاه پاسداران ایران و آزادی فوری آنها، از باراک اوباما انتقاد کردند.

تازه‌ترین مناظره اصلی نامزدهای جمهوری‌خواه، شب ۲۴ دی ماه به وقت آمریکا، در چارلستون شمالی (ایالت کارولینای جنوبی)، با حضور دونالد ترامپ، بن کارسون، مارکو روبیو، جب بوش، تد کروز، جان کیسیک و کریس کریستی برگزار شد.

ترامپ و کروز در حال حاضر در نظرسنجی‌ها در انتخابات درون‌حزبی در ایالت آیووا، در صدر قرار دارند. آیووا محل نخستین رای‌گیری درون‌حزبی در اولین روز فوریه است.

مناظره ۲۴ دی ماه نیز بیش از پیش تحت تاثیر سخنان و گفت‌وگوهای این دو نفر بود.

موضوع بازداشت ملوان‌های آمریکایی در ایران آزادی فوری آنها، از جمله مسائل اصلی مطرح‌شده در مناظره بود.

تد کروز از اوباما انتقاد کرد که در آخرین سخنرانی سالیانه خود در مورد «وضعیت کشور» چندان به این موضوع نپرداخته است: «اوباما آماده می‌شود که ۱۰۰ میلیادر دلار به آیت‌الله خامنه‌ای بدهد، و این موضوع قلب آدم را می‌شکند».

اشاره او به تعلیق تحریم‌های ایران در قبال محدودیت‌های در نظر گرفته‌شده در برنامه اتمی جمهوری اسلامی‌ست، که احتمالا طی روزها یا هفته‌های آینده اجرایی خواهد شد.

کروز سپس افزوده است «به شما قول می‌دهم اگر رئیس‌جمهور شوم، هیچ زن و مرد سرباز آمریکایی مجبور نخواهد شد بر زمین زانو بزند، و هر کشوری که مردان مبارز ما را بازداشت کند، قدرت و خشم کامل ایالات متحده آمریکا را خواهد چشید».

کریس کریستی دیگر نامزدی بود که به انتقاد از سیاست اوباما در این مورد پرداخت.

آقای کریستی گفته است «ما باید قدرت نظامی خود را دوباره بسازیم، و این رئیس‌جمهور (باراک اوباما) اجازه داده آن قدر از این (قدرت) کم شود که دیکتاتورهایی مانند ملاها در ایران، کشتی‌های نیروی دریایی ما را می‌گیرند. این موضوع رسوایی‌آور است. و در دولت من، آنها خیلی خیلی بهتر می‌فهمند که نباید دست به این کار بزنند».

جب بوش نیز در پاسخ به پرسشی در ارتباط با ایران، موضوع ملوان‌های بازداشت‌شده و آزمایش‌های موشکی اخیر تهران، گفته است او بر قدرت نظامی ایالات متحده خواهد افزود؛ «ما (در دولت اوباما) از توانایی نظامی خود کاسته‌ایم، در نتیجه ایران، چین، روسیه و بسیاری دیگر کشورها به ایالات متحده، نه آن‌طور جدی که یک زمانی بودیم، نگاه می‌کنند».

او تاکید کرده که باید در برابر «بلندپروازی‌های ایران در منطقه» ایستاد.

بازداشت ملوان‌های آمریکایی عصر سه‌شنبه گذشته به وسیله نیروهای سپاه پاسداران انجام شد. آنها ظهر چهارشنبه آزاد شدند. جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، از طرف ایرانی به خاطر آزادی فوری ملوان‌ها، تشکر کرده است.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا پس از آزادی این تفنگداران با انتشار بیانیه‌ای از این اقدام ایران استقبال کرده و از جان کری هم به خاطر «تعاملات دیپلماتیکی» که با همتای ایرانی خود برای آزادی این عده داشت، قدرانی کرده بود.

XS
SM
MD
LG