لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۰۴

«کمک سازمان اطلاعات ترکیه به ارسال سلاح به مناطق تحت کنترل اسلام‌گرایان سوریه»


خبرگزاری رویترز می‌گوید شهادت‌نامه‌های رسمی را از سوی افسران دژبانی ترکیه دیده است، که می‌گویند سازمان اطلاعات و امنیت ملی آن کشور در پایان سال ۲۰۱۳ و آغاز سال ۲۰۱۴ به ارسال سلاح به مناطق تحت کنترل اسلام‌گرایان در سوریه، کمک کرده‌ است.

افسران دژبانی ترکیه، در شهادت‌نامه‌هایی که رویترز می‌گوید بخشی از آن‌ها را دیده‌است، گفته‌اند محموله‌هایی مانند موشک، مهمات یا گلوله‌های توپ در این بازه زمانی، در کامیون‌هایی که ماموران سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه (ام‌آی‌تی) آنها را همراهی می‌کردند، به مناطقی که اسلام‌گرایان آن را کنترل می‌کردند، فرستاده شده است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که ترکیه خود چنین اتهام‌هایی را رد کرده است.

مقام‌های رسمی این عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، می‌گویند طی ماه‌های اخیر بر کنترل‌های مرزی خود، در مرز سوریه، افزوده‌اند.

با این همه پیشتر نیز گزارش‌هایی در مورد انتقال مهمات یا سفر افرادی که به گروه‌های اسلام‌گرا مانند «حکومت اسلامی» پیوسته‌اند، از مرز ترکیه، منتشر شده بود.

گروه موسوم به «حکومت اسلامی»، از مهم‌ترین چالش‌های امنیتی منطقه، گروهی‌ست که وزیر دفاع پیشین آمریکا، در مرداد ماه گذشته خطر آن را «قریب‌الوقوع» و تشکیلات آن را بسیار سازمان‌یافته و «فراتر» از آن چه دیده‌ شده، توصیف کرده بود. آمریکا، همراه ائتلافی از دیگر کشورها، در حال انجام حملاتی هوایی علیه داعش در سوریه و عراق است اما ترکیه در عملیات نظامی علیه این گروه شرکت نمیکند.

دولت ترکیه از مهم‌ترین مخالفان دولت بشار اسد در سوریه به شمار می‌رود.

در گزارش رویترز گفته شده نیروهای پلیس و دژبان‌ها، چهار کامیون را در آدانا، مرز جنوبی ترکیه، کنترل کرده‌اند؛ یکی در نوامبر سال ۲۰۱۳ و سه خودروی دیگر در ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی. کنترل این کامیون‌ها بنا به دستور دادستانی، مبنی بر احتمال وجود اسلحه در آنها صورت گرفته است. اوزجان سیسمان و عزیر تاکجی، دادستان‌هایی که در این مورد دستوراتی داده بودند، خود در انتظار تشکیل دادگاه برای رسیدگی به پرونده‌هایشان به سر می‌برند.

بنا بر شهادت‌های مکتوب و گزارش دادستانی ترکیه، در حالی‌که جلوی یکی از کامیون‌ها گرفته شده، اما سه کامیون دیگر، پس از آنکه نیروهای امنیتی آن کشور پلیس را تهدید کرده و «به طور فیزیکی» جلوی جست‌وجوها را گرفته‌اند، به راه خود ادامه داده‌اند.

به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، گفته است سه کامیونی که در ۱۹ ژانویه متوقف شده بودند، متعلق به سازمان اطلاعات ملی ترکیه و حامل کمک بوده‌اند.

در عین حال بنا بر این گزارش هر دو دادستان که خواستار جست‌وجوی سه کامیون شده بودند، از آن زمان، با اتهام‌هایی که خود به جست‌وجوی خودروها مربوط می‌شود، در بازداشت به سر می‌برند.

بنا بر همین مدارک، از آوریل سال جاری میلادی، بیش از ۳۰ مامور دژبانی ترکیه که در ماه ژانویه در جست‌وجوی کامیونهای حامل کمک برای گروههای اسلامگرا شرکت داشتند نیز با اتهام‌هایی، از جمله جاسوسی نظامی یا تلاش برای سرنگونی دولت، روبه‌رو شده‌اند.

مرز سوریه، جایی که کامیون‌ها از آن گذشته‌اند، تحت کنترل اسلام‌گرایان مخالف بشار اسد از گروه «احرار الشام» بوده است.
مرز سوریه، جایی که کامیون‌ها از آن گذشته‌اند، تحت کنترل اسلام‌گرایان مخالف بشار اسد از گروه «احرار الشام» بوده است.

یکی از راننده‌های کامیون‌ها در شهادت‌نامه خود گفته است، کامیون او محموله‌اش را از هواپیمایی خارجی در آنکارا تحویل گرفته است و او پیشتر نیز محموله مشابهی را حمله کرده بود. خبرگزاری رویترز، مستقیما موفق به تماس با راننده این کامیون نشده است.

در آن زمان مرز سوریه، جایی که کامیون‌ها از آن گذشته‌اند، تحت کنترل اسلام‌گرایان مخالف بشار اسد از گروه «احرار الشام» بوده است.

رویترز می‌گوید سخنگوی اردوغان گفته است، رئیس‌جمهوری آن کشور در این مورد موضع روشن خود را بیان کرده است؛ «ترکیه هرگز برای هیچ گروهی در سوریه سلاح نفرستاده است». گروهی دیگر از مقام‌های رسمی از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده و مقام‌های رسمی سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه نیز، در دسترس نبوده‌اند.

XS
SM
MD
LG