لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۴۷

سوزان رایس در اسرائیل درباره مذاکرات اتمی ایران گفت‌وگو می‌کند


سوزان رایس
سوزان رایس، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، در سفر ۱۷ اردیبهشت خود به اسرائیل، با مقام‌های آن کشور در مورد مذاکرات اتمی میان قدرت‌های جهانی و ایران، گفت‌وگو می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، گفته است مذاکرات با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور در میان دیگر سرفصل‌های گفت‌وگو با مقام‌های اسرائیلی خواهد بود.

بنا بر بیانیه کاخ سفید در این مورد، سوزان رایس، که برای نخستین بار در مقام مشاور امنیت ملی آمریکا به اسرائیل سفر می‌کند، با شیمون پرز، رئیس‌جمهوری و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، دیدار خواهد داشت.

به گفته جی کارنی دیدارهای خانم رایس با مقام‌های تل‌آویو قرار نیست تحولی جدید را درباره موضوع مذاکرات اتمی ایجاد کند.

در حال حاضر ایران و شش کشور طرف گفت‌وگو در گروه موسوم به ۵+۱ مشغول انجام مذاکراتی‌اند که هدف آن رسیدن به توافقی نهایی‌ست در مورد آنچه «بحران ۱۰ ساله اتمی» این کشور عنوان می‌شود.

این مذاکرات هنوز به پایان نرسیده؛ اکنون گفت‌وگوهای کارشناسان طرف‌ها در نیویورک در جریان است و هفته آینده میلادی نیز گفت‌وگوهای مقام‌های ارشد در وین، اتریش، از سر گرفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جی کارنی، گفته است دیدار مشاور امنیت ملی آمریکا با مقام‌های اسرائیلی، فرصتی برای نمایندگان دو کشور است تا در سطح مقام‌های عالی‌رتبه، در میان دیگر مباحث، در مورد مذاکرات اتمی ایران نیز گفت‌وگو کنند.

در بیانیه رسمی کاخ سفید در مورد سفر سوزان رایس آمده است که او نمایندگان آمریکا در مباحثات مشورتی آن کشور با اسرائیل را در دیدارهای روز هفتم و هشتم ماه مه (۱۷ و ۱۸ اردیبهشت) رهبری می‌کند.

بنا بر این بیانیه این نمایندگان، مقام‌هایی از وزارت خارجه، وزارت دفاع، وزارت دارایی و مقام‌های امنیتی خواهند بود.

این جمع مشورتی در امور راهبردی -به گفته کاخ سفید- به طور منظم با مقام‌های عالی‌رتبه دو کشور دیدار می‌کند تا در مورد مسائل مختلفی میان آنها و موضوعات امنیتی منطقه تبادل نظر کند.

پیشتر روزنامه اسرائیلی هاآرتص خبر داده بود که وندی شرمن، رئیس هیئت آمریکایی در مذاکرات با ایران، نیز در این سفر به اسرائیل می‌رود.

از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس احتمال اینکه سوزان رایس در اسرائیل تلاش چشم‌گیری را در مورد مذاکرات صلح خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی‌ها انجام دهد، «کم» عنوان کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرد مارتین ایندیک، نماینده آن کشور در مذاکرات صلح، به ایالات متحده بازگشته و فعلا برنامه‌ای برای سفر فوری او به منطقه وجود ندارد.

خود باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز چهارم اردیبهشت ماه گفته بود «شايد اکنون زمان مناسبی برای ايجاد يک وقفه در اين گفت‌وگوها (مذاکرات صلح خاورمیانه) باشد».

به گفته رئيس‌جمهوری آمريکا، «به مقطعی رسيده‌ايم که اسرائيل و فلسطينی‌ها بايد به ارزيابی مجدد در مورد گزينه‌های خود بپردازند».

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG