لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۵۲

روحانی: عده‌ای برای محیط زیست ایران شهید شده‌اند


حسن روحانی در روز درختکاری
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، ۱۵ اسفند ماه در سخنانی در اصفهان همزمان با هفته منابع طبیعی و روز درختکاری گفت حفاظت از محیط زیست یکی از اولویت‌های دولت او است و در این زمینه اقدامات داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی صورت می‌گیرد.

حسن روحانی می‌گوید «سودجویان بسیاری هستند که به جنگل‌ها و مراتع تجاوز می‌کنند و قوه قضاییه باید دراین زمینه کار کند». رئیس‌جمهوری ایران با «شهید» نامیدن عده‌ای که که وظایفی در جنگلبانی و محیط زیست دارند گفته است «مقام آن شهدا را ارج می نهیم».

در ایران گروهی از شکاربانان و دیده‌بان‌های محیط زیست در درگیری‌های مسلحانه با شکارچیان غیرقانونی جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حسن روحانی با اشاره به موضوع ریزگردها تاکید کرده است که نمی‌توان آن را به تنهایی حل کرد و کشورهای منطقه و همسایه نیز باید به حل آن کمک کنند.

رئیس‌جمهوری ایران در سخنرانی خود در اصفهان که عمدتا با تاکید بر موضوع درختکاری و منابع طبیعی انجام شده، گفت «درختان و جنگل های ما می‌مانند یعنی حیات می‌ماند یا از دست می‌روند که به معنی از دست رفتن حیات است».

همزمان با گفته‌های رئیس‌جمهوری ایران، تازه‌ترین گزارش‌ها از این کشور حکایت از حذف «روز جهانی بهداشت محیط زیست» از تقویم دارند؛ آنچه به گفته برخی کارشناسان در حالی انجام می‌شود که «محیط زیست ایران شرایط خوبی را تجربه نمی‌کند».

خبرگزاری مهر نیز روز ۱۴ اسفند ماه به نقل از مدیر دیده‌بان محیط زیست خبر از قتل «چهاردهمین پلنگ ایرانی در سال ۱۳۹۲» و «قطعه قطعه کردن» آن داده است.

پلنگ ایرانی با تعداد کمتر از ۵۰۰ قلاده از گونه‌های جانوری است که اتحادیه جهانی محافظت از طبیعت آن را در رده حیوانات «در معرض خطر» قرار داده است. با این حال بارها گزارش‌هایی از کشتار آنها در ایران و اعمال خشونت علیه آنان منتشر شده است.

رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید «همه رسانه ها از جمله رسانه ملی باید در زمینه حفظ محیط زیست و فرهنگ‌سازی کمک کنند.»

اینها در حالی است که گاه گزارش‌هایی در مورد تبرئه شکارچیان در ایران با وجود فعالیت‌های «انتقادآمیز» آنها منتشر می‌شود. ازجمله در روز ۱۲ اسفند ماه خبرگزاری تابناک از تبرئه شدن دو نفر از شکارچیان از عمده اتهاماتشان خبر داد؛ بنا بر این گزارش این دو با «اسلحه غیرمجاز»، «صدها آهو، کل و بز، قوچ و میش، گرگ، کفتار و گراز را در پناهگاه حیات وحش موته» کشته بودند.

حسن روحانی گفته است « همان گونه که ما در زمینه منافع حیاتی در برابر دشمنان، خارجی‌ها و بدخواهان تاکید می‌کنم در داخل هم همین طور است، ما منافع حیاتی داریم که باید بر آن تاکید کنیم».

او در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع فرسودگی خاک و آلودگی پرداخته و گفته است که «خاک های ما مرتب فرسوده می شوند، شهرهای ما توسعه پیدا می‌کنند، آپارتمان‌نشینی نیز پا را فراتر از حد معمول گذاشته است، می‌بینیم که در فصل زمستان چه وضعی برای شهرهای بزرگ به وجود می‌آید».

پدیده ریزگردها و نیز آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ایران به ویژه در پایتخت از جمله موضوعات خبرساز در زمینه محیط زیست به شمار می‌رود.

استاندار تهران به تازگی گفته است از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا کنون، «تهران تنها چهار روز هوای پاک داشته است».

شرایط تهران و حومه آن در پاییز و زمستان امسال به گونه‌ای بود که در اواسط دی‌ماه طرحی دو فوریتی برای کاهش آلودگی هوا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG