لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۱

«ابراز نگرانی عمیق» کری در مورد اوضاع اوکراین


جان کری با همتای روس خود و نیز نخست‌وزیر اوکراین گفت‌وگو کرده است
بنا بر گزارش‌ها، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با سرگئی لاوروف، همتای روس خود، در مورد ناتوانی مسکو در کاهش تنش در اوکراین، «عمیقا ابراز نگرانی کرده است».

خبرگزاری فرانسه از قول یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید، وزیر خارجه آن کشور طی تماسی تلفنی در روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت با سرگئی لاوروف این نگرانی را با اشاره به شواهدی مبنی بر «ادامه فعالیت جدایی‌طلبان (اوکراینی) در اشغال ساختمان‌های دولتی و اسیر کردن غیرنظامیان و روزنامه‌نگاران در آنها» عنوان کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز از قول مقام ارشد وزارت خارجه که نامش عنوان نشده خبر مشابهی را منتشر کرده است. به گزارش این خبرگزاری آقای کری با نخست‌وزیر اوکراین نیز گفت‌وگو کرده است.

هر دو خبرگزاری از قول این مقام ارشد می‌گویند آقای کری از روسیه خواسته است «تندی در سخنان خود را کاسته، به شکلی دیپلماتیک وارد تعامل با ناظران سازمان همکاری‌های امنیتی و اقتصادی اروپا و نمایندگان دولت اوکراین شود و به طور عمومی این خواست را از کسانی که ساختمان‌ها را اشغال کرده‌اند مطرح کند که خلع سلاح و خروج را در مقابل برخورداری از عفو، بپذیرند».

آقای کری در ضمن تاکید کرده است که چنانچه گام‌هایی مثبت در زمینه اجرای تعهدهای توافقات صورت گرفته در ژنو میان اوکراین، روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا برداشته نشود، تحریم‌ها علیه روسیه افزایش پیدا خواهد کرد.

اشاره به توافقاتی است که در ۲۸ فروردین صورت گرفت و تمام گروه‌های مسلح غیرقانونی موظف شده‌اند خلع سلاح شده و ساختمان‌های تصرف شده در جریان اعتراضات هفته‌های اخیر علیه دولت در کی‌یف را تحویل دهند.

طرف روسی می‌گوید وزیر خارجه آن کشور به کری گفته است اوکراین باید برای اجرای این توافق‌ها گام‌های فوری بردارد.

به گزارش رویترز رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا به آرسنی یاتسه‌نیوک، نخست‌وزیر اوکراین گفته بود کی‌یف باید «گام‌هایی مهم» برای کاهش تنش «از جمله با اعلام عفو، رفتن به سوی گفت‌وگوی ملی با حضور نمایندگان همه مناطق اوکراین برای اصلاح قانون اساسی و همکاری با سازمان امنیت و همکاری اروپا بردارد».

روز دوشنبه نیز سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، گفته بود آقای کری در گفت‌وگویی با آقای لاوروف، از جمله از وزیر خارجه روسیه خواسته است مسکو «به طور عمومی از جدایی‌طلبان بخواهد ساختمان‌ها و ایست‌های بازرسی را تخلیه کنند».

واشینگتن اعلام کرده است که طی روزهای پیش‌رو در مورد افزایش تحریم‌ها علیه روسیه تصمیم خواهد گرفت.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG