لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۵۱

اوکراین خواستار از سرگیری حمله به جدایی‌طلبان شرق کشور شد


رییس جمهوری موقت اوکراین روز سه شنبه، دوم اردیبهشت، و پس از آنکه اعلام شد پیکر یک سیاستمدار حزب وی نشانه‌هایی از شکنجه بر خود دارد، خواستار از سرگیری عملیات ضدتروریستی علیه جدایی‌طلبان در شرق کشور شد.

نیروهای امنیتی اوکراین پس از توافق ژنو مبنی بر کاهش تنش‌ها در شرق، عملیات خود بر ضد جدایی‌طلبان هوادار روسیه را متوقف کرده بودند. فراخوان الکساندر تورچینف می‌تواند وظیفه نظارتی ناظران اروپایی بر این توافق را دچار مشکل کند.

وی در بیانیه‌ای گفته است که اجسادِ «به شکل وحشیانه‌ای شکنجه شده» در نزدیکی شهر اسلاویانسک پیدا شده است که در دست جدایی طلبان هوادار روسیه است. یکی از آن‌ها، ولادیمیر ریباک، عضو حزب «باکتیوشینا» بوده که اخیرا توسط «تروریست‌ها» ربوده شده بود.

رهبری این حزب با یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین و از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در روز ۲۵ می‌ است و رییس جمهوری این کشور نیز عضو آن است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رییس جمهوری موقت اوکراین افزوده است: «این جنایات با حمایت کامل فدراسیون روسیه صورت می‌گیرد. من از سازمان‌های امنیتی می‌خواهم که اقدام‌های ضدتروریستی موثری را در این زمینه از سر گرفته و به مرحله اجرا بگذارند، با این هدف که از زندگی شهروندان اوکراین در شرق کشور در برابر تروریست‌ها حفاظت شود».

آقای تورچینف اوایل روز سه شنبه گفته بود که شورشیان از اجرای توافق میان اوکراین، روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا خودداری می‌کنند.

بیانیه وی ساعاتی پس از آن صادر شد که جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا، به سفر دو روزه خود به کی‌یف پایان داد و ضمن حمایت قاطع از رهبران اوکراین، درباره «رفتار تحریک‌آمیز» بیشتر به روسیه هشدار داد.
XS
SM
MD
LG