لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۳۵

رهبر اقلیت دمکرات در سنای آمریکا از توافق ایران حمایت کرد


سناتور هری رید گفته «محتاطانه خوشبین» است که قادر خواهد شد، حمایت کافی را از توافق اتمی به دست آورد
سناتور هری رید گفته «محتاطانه خوشبین» است که قادر خواهد شد، حمایت کافی را از توافق اتمی به دست آورد

رهبر اقلیت دمکرات در سنای آمریکا، هری رید، ضمن اعلام «حمایت قوی» خود از توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی، گفته است هرکاری می‌کند تا این توافق در نهایت به تصویب برسد.

بنا بر گزارش‌ها از ایالات متحده، حمایت سناتور هری رید از توافق اتمی، بخت تصویب نهایی آن را بیش از گذشته می‌کند.

سناتور دمکرات در بیانیه‌ای در اول شهریور ماه گفته است «یکی از مهم‌ترین چالش‌های امنیتی نسل ما، جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی‌ست. هدفی بسیار حساس برای امنیت ملی ایالات متحده و کشور اسرائیل و جهان. من، پس از سال‌ها مطالعه و ماه‌ها مرور دقیق برنامه جامع اقدام مشترک و توافق‌ مرتبط، حمایت خودم را از آن اعلام کرده، باور دارم که این توافق بهترین راه برای آن است که جلوی دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای گرفته شود».

تهران همواره تاکید کرده است که قصدش از برنامه اتمی، ساختن جنگ‌افزار هسته‌ای نیست.

با این همه، تنش‌ها و همکاری نکردن تهران با سازمان‌های بین‌المللی، پرونده اتمی ایران را در دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، به شورای امنیت سازمان ملل کشاند که این خود آغازی بر موج تحریم‌های گسترده جهانی و کشورهای غربی شد.

ایران و شش قدرت جهانی در ۲۳ تیر ماه، در وین، در نهایت به توافقی دست یافتند که اکنون در کنگره آمریکا تحت بررسی قرار دارد. اکثریت جمهوری‌خواه کنگره مخالف توافق است، اما با حمایت یک‌سوم نمایندگان، رئیس‌جمهوری آمریکا قادر است از حق وتوی خود استفاده کرده و جلوی رد شدن توافق را بگیرد و آن را در نهایت به تصویب برساند.

حمایت سناتور هری رید، شمار حامیان توافق را در سنا که علنا حمایت خود را اعلام کرده‌اند به ۲۷ نفر می‌رساند. تنها دو نماینده دمکرات از جمله سناتور چارلز شومر، که روزنامه واشینگتن‌پست می‌گوید، احتمالا در آینده جایگزین آقای رید خواهد شد، با آن مخالفت کرده‌اند.

سناتور هری رید گفته «محتاطانه خوشبین» است که قادر خواهد شد، حمایت کافی را از توافق اتمی به دست آورد.

در تیر ماه گذشته نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان، دیگر مجلس کنگره آمریکا، گفته بود توافق اتمی از «پشتيبانی قاطع» او برخوردار است و او تلاش می‌کند تا حمايت ديگر نمايندگان را نيز در این مورد جلب کند.

XS
SM
MD
LG