لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۱

لغو بیمه درمانی اوباما در سنا رای نیاورد


میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا

تلاش‌ها برای لغو قانون «حمایت از بیماران و مراقبت‌های قابل دسترس»، موسوم به «اوباماکــر»، در سنای آمریکا، تاکنون نتیجه‌ای نداشته است؛ شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه با لغو این بیمه مخالفت کرده‌اند.

سنای آمریکا، روز سوم مرداد، موفق شده بود رای به «مذاکره» در مورد طرح جمهوری‌خواهان برای لغو خدمات بیمه تصویب‌شده در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، بدهد.

سناتورها سپس برای لغو این طرح رای‌گیری کردند که شکست خورد. روز چهارم مرداد ماه، برای دومین روز پیاپی، ۵۵ رای مخالفت در برابر ۴۵ رای موافق، توقف قانون «حمایت از بیماران و مراقبت‌های قابل دسترس» برای دو سال، را نافرجام کرد. هدف از رای‌گیری روز چهارشنبه در سنا، توقف دو ساله اجرای «اوباماکـر» بود.

بنابر گزارش‌ها از ایالات متحده، قانون‌گذاران آن کشور اکنون متمرکز بر رای‌گیری برای جایگزینی موسوم به اقدامات «محدود» هستند، که هدف از آن دیگر نه لغو کامل اوباماکــر، بلکه توقف و لغو بخش‌هایی از آن است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید شکست رای‌گیری در روز چهارشنبه، همچنان نشان‌دهنده «اختلاف عمیقی» است که در حزب جمهوری‌خواه، بر سر نقش کمکی دولت در دسترسی شهروندان به بیمه، وجود دارد.

نمایندگان حزب جمهوری‌خواه می‌گویند همچنان در حال رایزنی در مورد مواردی هستند که باید در طرح محدودشده در نظر گرفته شود. گزارش‌ها حاکی‌ست احتمالا مواردی مانند اجباری بودن بیمه برای افراد و مالیات تولیدکنندگان ابزار و دستگاه‌های پزشکی حذف شود.

قانون «نظام بهداشتی مقرون به صرفه» یا «حمایت از بیماران و مراقبت‌های قابل دسترس»، موسوم به «اوباماکــر»، با انتقادهای شدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور روبه‌رو است. جمهوری‌خواهان نیز بارها از این قانون انتقاد کرده‌اند.

در «پیمان‌نامه ترامپ با رای‌دهندگان آمریکایی» که سال گذشته ارائه شده بود، آقای ترامپ گفته بود جلوی طرح بیمه درمانی اوباما را می‌گیرد و طرحی دیگر جایگزین آن خواهد کرد.

دمکرات‌ها یکپارچه به لغو «اوباماکــر» رای مخالف داده‌اند. پیش از این رهبر این حزب در سنا گفته بود لغو «اوباماکـر»، باردیگر آمریکا را «بیمار خواهد کرد» و بیش از آنکه به نظام خدمات درمانی مقرون به صرفه منجر شود «هرج‌و‌مرج در پی خواهد داشت». نمایندگان دمکرات در پایان دهه ۱۳۸۰ موفق شده بودند موانع پیش‌روی طرح ارائه‌شده از سوی رئیس‌جمهوری وقت را کنار گذاشته آن را در نهایت به تصویب برسانند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG