لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۹

سنای آمریکا رای به مذاکره در مورد لغو بیمه درمانی اوباما داد


رای مایک پنس، معاون ترامپ (در وسط تصویر در میان دیگر سناتورهای جمهوری‌خواه در ژانویه گذشته) تساوی آرا را تغییر داد و بحث و مذاکرات آغاز خواهد شد

سنای آمریکا، روز سوم مرداد، رای به مذاکره در مورد طرح جمهوری‌خواهان برای لغو خدمات بیمه تصویب‌شده در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، موسوم به «اوباماکــر» داد. هفته گذشته رای‌گیری مشابهی در سنا، بی‌نتیجه مانده بود.

رای به مذاکره بر سر لغو «اوباماکــر» یک پیروزی برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به‌شمار می‌رود که در تلاش است تا جمهوی‌خواهان را در راستای تلاش‌ها برای جایگزینی طرح تصویب‌شده در دولت پیشین، متحد کند.

با وجود این تلاش‌ها، شماری از نمایندگان حزب جمهوری‌خواه، همچنان در مورد طرح تازه و تاثیر آن بر شهروندان آمریکایی، ابراز تردید می‌کنند.

۲۶ تیر ماه دو سناتور جمهوری‌خواه، مایک لی و جری موران، اعلام کردند از حذف و جایگزینی طرح بیمه اوباما حمایت نمی‌کنند. لغو نشدن این طرح، از عوامل موثر بر عدم پیشرفت برنامه‌های اقتصادی دولت ترامپ، به‌شمار می‌رود که در تلاش برای آزاد کردن هزینه‌های «اوباماکــر» است.

قانون «نظام بهداشتی مقرون به صرفه» یا «حمایت از بیماران و مراقبت‌های قابل دسترس»، موسوم به «اوباماکــر»، با انتقادهای شدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور روبه‌رو است.

طی هفته‌های گذشته اقدامات و تلاش‌های مختلفی برای هماهنگ‌کردن سناتورهای جمهوری‌خواه صورت گرفته بود. دمکرات‌ها مخالف لغو «اوباماکــر» هستند.

دونالد ترامپ، پس از رای‌گیری روز سه‌شنبه در سنا آن را «گامی بلند» نامیده و بار دیگر «اوباماکــر» را «فاجعه‌ای برای مردم آمریکا» توصیف کرده‌است. پیش از این رهبر دمکرات‌ها در سنا گفته بود لغو «اوباماکـر»، باردیگر آمریکا را «بیمار خواهد کرد» و بیش از آنکه به نظام خدمات درمانی مقرون به صرفه منجر شود «هرج‌و‌مرج در پی خواهد داشت».

روز سه‌شنبه جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه، که پس از تشخیص سرطان در روزهای گذشته در حال درمان و استراحت بود، به واشینگتن رفت تا به طرح مذاکره رای مثبت بدهد. با این حساب شمار رای‌ها، با در نظر گرفتن ۴۸ سناتور دمکرات و دو سناتور جمهوری‌خواه سوزان کالینز و لیزا مورکوفسکی، ۵۰-۵۰ شد. در نتیجه با رای مثبت مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، مقامی که در چنین مواردی از نظر قانونی می‌تواند تساوی آرا را تغییر دهد، بحث و مذاکرات آغاز خواهد شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG