لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۳۹

سخنگوی ارشاد: برای کنسرت‌های شجریان محدودیت برقرار شده است


حسین نوش‌آبادی، سخنگو و معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، تاکید کرده است محمدرضا شجریان برای برگزاری کنسرت‌های خود با «محدودیت‌هایی» قانونی روبه‌رو است.

به گفته این مقام دولتی، این محدودیت‌ها از سوی نهادهای دیگری قرار داده شده است و ارتباطی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد.

آقای نوش‌آبادی در گفت‌وگویی با روزنامه آرمان که ۲۶ فروردین ماه منتشر شده، گفته است «برخی افراد برای اجرای کنسرت دارای محدودیت قانونی هستند و ما براساس آن ضوابط مجوز‌ها را صادر می‌کنیم که بخشی از آن شامل همین مسئله است… ممنوع‌الفعالیت شدن افراد ربطی به وزارت ارشاد ندارد.»

آقای نوش‌آبادی پیشتر نیز به محدودیت‌ها در مورد محمدرضا شجریان اشاره کرده بود. در بهمن‌ ماه گذشته، ضمن توضیح در مورد اظهارات خود در مورد «لزوم عذرخواهی شجریان» گفته بود که از حضور او در صحنه هنر استقبال می‌شود و مشکل این هنرمند نه به وزارت ارشاد، بلکه به نهادهای دیگر مربوط می‌شود.

او نه در آن زمان و نه در گفت‌وگوی تازه خود با روزنامه آرمان، اشاره‌ای به نام نهادها، سازمان‌ها یا افرادی که این محدودیت‌ها را برقرار کرده‌اند، نکرده است.

محمدرضا شجریان، خواننده مشهور ایرانی، در پی انتخابات سال ۱۳۸۸ ترانه‌ای را به نام «زبان آتش» منتشر کرد که معترضان، در میانه اعتراض‌های گسترده در ایران، کلیپ‌هایی بر مبنای آن ساختند.

آقای نوش‌آبادی در گفت‌وگوی خود توضیحی در مورد دلیل این محدودیت‌ها نیز نداده است.

معاون پارلمانی وزارت ارشاد در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با روزنامه آرمان به موضوع لغو کنسرت‌ها در ایران نیز اشاره کرده است.

در پاسخ به پرسش در مورد لغو نزدیک به ۲۰ کنسرت طی سال گذشته، آقای نوش‌آبادی گفته است وزارت ارشاد با تعطیل شدن، لغو و برخوردهایی که با اجرای کنسرت‌های مجوز دار رخ داده، مخالف است.

او ابراز امیدواری کرده است این وضعیت در سال جدید خورشیدی عوض شود.

او خواسته است تا کسانی که در این مورد «خودسرانه» عمل می‌کنند، «مورد پیگرد» قرار گیرند. در عین حال افزوده است که همه مسئولان باید تلاش کنند تا در این موارد «تحت فشارها قرار نگیرند».

این مقام دولتی در دی ماه سال گذشته گفته بود وزارت ارشاد قادر نیست در برابر اقدام «مسئولان» در لغو کنسرت‌هایی که «با حاشیه مواجه می‌شود»، مقاومت کند.

XS
SM
MD
LG