لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۲۵

«ده‌ها غیرنظامی» در «حمله هوایی ارتش سوریه» به یک بازار کشته شدند


گروهی از مردان مسلح در نزدیکی جسر الشغور، ۵ اردیبهشت

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید دست‌کم ۴۰ غیر نظامی در پی حمله هوایی به بازاری در روز یک‌شنبه ۶ اردیبهشت، کشته شده‌اند.

این بازار در شهر درکوش در نزدیکی مرز ترکیه واقع است و در میان کشته‌شدگان، به گفته این گروه ناظر، زنان و کودکان نیز حضور دارند.

دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، می‌گوید «دست‌کم ۴۰ غیر نظامی در حملات هوایی رژیم [سوریه] به بازاری در درکوش کشته شده‌اند. در میان قربانیان ۹ زن و شماری کودک هستند».

سامی عبدالرحمن، از این گروه ناظر، به خبرگزاری فرانسه گفته است به دلیل وجود ده‌ها مجروح که برخی در شرایط بحرانی هستند، انتظار می‌رود شمار کشته‌شدگان افزایش پیدا کند.

شمار اولیه کشته‌شدگان ۳۴ نفر عنوان شده بود.

56, Darkush, Syria
56, Darkush, Syria

حمله‌ای که گروه ناظر گزارش آن را می‌دهد، یک روز پس از آن انجام شده که ائتلافی از شورشیان سوری، شهر جسر الشغور، شهری در استان ادلب و در ۷۵ کلیومتری لاذقیه، را به تصرف خود درآوردند.

جسر الشغور در چند کلیومتری درکوش واقع است و یکی از آخرین پایگاه‌های تحت کنترل نیروهای وفادار به بشار اسد در مناطق شمال‌غربی سوریه به شمار می‌رفت.

با این حساب انتظار می‌رود سقوط این شهر، حملات به مناطقی در مجاورت لاذقیه یا حما را برای شورشیان آسان‌تر کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس نیروهای ارتش سوریه خود جسر الشغور را نیز روز یک‌شنبه بمباران کردند.

همین خبرگزاری می‌گوید شورشیانی که کنترل شهر را در دست گرفته‌اند، از جمله نیروهای جبهه‌النصره، شاخه القاعده در سوریه، و دیگر اسلام‌گرایان هستند.

ائتلافی از همین گروه‌ها، ماه گذشته، موفق شدند کنترل ادلب را نیز در دست بگیرند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG