لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۱۳

بنا بر گزارش‌ها، شورشیان مخالف حکومت بشار اسد در سوریه، از جمله گروهی از افراطیون، با تصرف چند روستا در شمال‌غرب آن کشور به مناطق ساحلی در کناره دریای مدیترانه، جایی که از پایگاه‌های اصلی و بنیادین اسد به شمار می‌رود، نزدیک‌تر شده‌اند.

پیشروی‌ها اخیر، ضد حمله‌هایی‌ست که گروهی از شورشیان سوری، در پی حملات نیروهای هوادار اسد و ارتش سوریه در هفته گذشته انجام دادند. آنها توانسته بودند روستای «سهل‌الغاب» را در محرده، شمال غرب سوریه، به تصرف دوباره خود در آورند.

سهل‌الغاب در نزدیکی حما، قرار دارد.

خبرگزاری رویترز می‌گوید این منطقه از مناطق راهبردی و مهم برای حفظ کنترل ساحل مدیترانه به شمار می‌رود.

عمده علوی‌های سوریه که بشار اسد نیز به این گروه تعلق دارد، در مناطق ساحلی ساکن هستند.

جبهه‌النصره، شاخه القاعده در سوریه و «احرار‌الشام»، که در کنار گروهی دیگر از شورشیان «ارتش فتح» را بنا کرده‌اند، پیشروهای اخیر را انجام داده‌اند.

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، نیز ۱۸ مرداد ماه، گزارش داد که ضد حمله «ارتش فتح» سبب شده تا ارتش سوریه و هواداران اسد از روستاهایی مانند منصوره، زیاره، یا تل‌واسط عقب بنشینند.

هواداران اسد و ارتش سوریه به سوی پایگاه‌هایی در شمال‌غرب شهر حما عقب‌نشینی کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید یک مقام دولت سوریه پیشروهای اخیر شورشیان را تائید کرده است.

جنگ داخلی سوریه که بیش از چهار سال از آغاز آن می‌گذرد تا ۲۵۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

سازمان ملل متحد به تازگی با ابراز نگرانی از شدت گرفتن دوباره درگیری‌ها در برخی نقاط سوریه، گفته است ۱۲.۲ میلیون نفر از جمعیت تقریبا ۱۸ میلیون‌نفری سوریه، یعنی نزدیک به ۷۰ درصد آنها به کمک بسیار فوری نیاز دارند.

بشار اسد در چهارم مرداد ماه، پس از ماه‌ها، در یک سخنرانی همگانی در دمشق، ضمن اشاره به کمبود قوای انسانی در ارتش، گفت نیروهای متحد او برای حفظ برخی مناطق، در مواردی مجبور است از کنترل مناطق دیگر صرف نظر کند.

کنترل سوریه در حال حاضر بین اسد، اسلام‌گرایان «جبهه‌النصره» و متحدانش، گروه موسوم به «حکومت اسلامی»، کردهای سوریه و برخی دیگر شورشیان تقسیم شده است.

XS
SM
MD
LG