لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۱۰

مهدی چمران مجددا رئیس شورای شهر تهران شد


چمران
چمران

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران در آخرین سال از فعالیت این شورا، مجددا به ریاست آن انتخاب شد. رقیب او، احمد مسجدجامعی، عضو اصلاح‌طلب این شورا با دو رای کم‌تر، ۱۴ رای به‌دست آورد.

|تازه‌ترین خبرها در کانال تلگـــــــرام رادیو فردا|

انتخابات رئیس شورای چهارم شهر تهران، نهم شهریور ماه، در حالی انجام شده که گزارش‌ها در مورد «تخفیف‌های ۵۰ درصدی» در فروش املاک شهرداری پایتخت، با اعتراضات اصولگرایان روبه‌رو شده‌بود. آن‌ها می‌گفتند قرار است به این شکل بر انتخابات هیئت رئیسه «اثرگذاری» انجام شود.

در هر صورت آنچه ظاهرا به اعتراضات اصولگرایان انجامیده بود، تاثیری بر رای‌گیری در آخرین دوره از شورای چهارساله تهران نداشت و آقای چمران با ۱۶ رای در سمت خود باقی ماند.

بنا بر گزارش‌ها یکی از اعضای شورای شهر تهران هم رای سفید داده‌است.

مهدی چمران در دوره دوم و سوم شورای شهر تهران نیز رئیس آن بوده است.

پیش از برگزاری انتخابات شماری از اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر تهران و رسانه‌های ایرانی، شهرداری تهران را به «تخلفی» دو هزار میلیارد تومانی در فروش املاک این نهاد با «تخفیف ویژه بیش از ۵۰ درصد» به اعضای شورای شهر، مدیران شهرداری، برخی خبرنگاران صدا و سیما و تعاونی مسکن قوه قضائیه متهم کرده‌ بودند.

در مقابل رئیس، نایب رییس و چند عضو اصولگرای شورای شهر تهران نیز گفتند انتشار این گزارش‌ها با اهداف سیاسی و با هدف اثرگذاری بر انتخابات هیئت رییسه شورای شهر انجام شده است.

برخی از شبکه‌های اجتماعی ایرانی در پیام‌رسان تلگرام، حتی این احتمال را مطرح کرده بودند که با در نظر گرفتن اینکه مقایسه بها با «قیمت کارشناسی» انجام شده، تخفیف‌های داده‌شده در مقایسه با قیمت‌های واقعی، حتی تا یک چهارم بهای اصلی بوده است.

در پی انتشار این گزارش‌ها یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، از رئیس قوه قضاییه خواست به «تخلف‌های» شهرداری تهران رسیدگی کند.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، گفته است واگذاری این املاک و تخفیف‌های داده شده «بر اساس مقررات» بوده است.

اصلاح‌طلبان و اصولگرایان از شمار تقریبا یکسانی از نمایندگان فهرست‌های خود در شورای شهر تهران برخوردار هستند و جلب نظر شماری از ورزشکاران عضو شورا است، که بر سرنوشت هیئت رئیسه تاثیر می‌گذارد.

XS
SM
MD
LG